Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 czerwca 2009 r., sygn. I SA/Gl 215/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Teresa Randak (spr.), Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi A. J. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Na podstawie art. 14 b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm. ) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego ( Dz. U. Nr 112, poz. 770 z 2007 r. ) - w dalszej części uzasadnienia określanym "rozporządzeniem upoważniającym" - Dyrektor Izby Skarbowej w K. działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, iż stanowisko A.J. zawarte we wniosku z dnia 19 sierpnia 2008 r. w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.
Uzasadniając rozstrzygnięcie, Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, iż w/w wniosek podatnika wpłynął do organu podatkowego w dniu 25 sierpnia 2008 r., a z jego treści wynikało, iż wnioskodawca wraz z małżonką został właścicielem lokalu mieszkalnego. Nabycie lokalu nastąpiło na skutek przeniesienia odrębnej własności lokalu. W w/w lokalu mieszkalnym na pobyt stały była zameldowana żona w okresie od dnia 18 grudnia 1996 r. do 30 maja 2008 r. Wymeldowanie żony nastąpiło w związku ze sprzedażą przedmiotowego lokalu w dniu 28 maja 2008 r. Żona wnioskodawcy skorzystała z tzw. ulgi meldunkowej składając w ciągu 14 - dni stosowny wniosek. Wnioskodawca sformułował następujące pytanie: czy aby skorzystać z ulgi meldunkowej w postaci zwolnienia z podatku, należy być zameldowanym wraz z małżonką na pobyt stały przez 12 miesięcy przed datą zbycia i czy ten obowiązek może dotyczyć jednego z małżonków. Zdaniem wnioskodawcy, skoro w odniesieniu do tzw. ulgi meldunkowej Ustawodawca sformułował zasadę, że "zwolnienie (...) ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków" oznacza to, że w przypadku sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego przez małżonków warunki zwolnienia powinny być w odniesieniu do nich rozpatrywane łącznie. Wnioskodawca zaznaczył, że ustawa nie wymaga spełnienia warunków przez każdego z małżonków osobno, a ewentualne spełnienie warunków przez jednego z nich wyłącza konieczność spełnienia ich przez współmałżonka. W ocenie wnioskodawcy, inna interpretacja tego przepisu prowadziłaby do wprowadzania dodatkowych, pozaustawowych uwarunkowań, a tym samym niedopuszczalna.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right