Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 maja 2009 r., sygn. IV SA/Wr 23/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędzia WSA Lidia Serwiniowska Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków (spr.) Protokolant Aleksandra Rygielska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 7 maja 2009 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę.

Uzasadnienie

Komendant Powiatowy Policji w Ś. rozkazem personalnym Nr [...] z dnia [...] na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (tj. Dz. U. z 2007r. Nr 43, poz. 277 ze zm.) zwolnił st. sierż. J.Z. ze służby w Policji z dniem 31 października 2008r. oraz pouczył jakie świadczenia przysługują i nie przysługują w związku z wydanym rozkazem.

W uzasadnieniu tej decyzji wskazał, że Prokurator Prokuratury Okręgowej w Ś. w ramach prowadzonego śledztwa Nr [...] - Sąd Rejonowy w Ś. - przedstawił st. sierż. J. Z. zarzuty o to, że ;w okresie od 1996r. do lipca 2004r. w Ś. uczestniczył w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw i popełnił przestępstwa -szczegółowo opisane w uzasadnieniu.

Stwierdził, że popełnione czyny pozostają w sprzeczności z podstawowymi zadaniami, celami Policji i etyką zawodową policjanta. Stanowią poważne naruszenie dyscypliny służbowej i z uwagi na dobro służby wykluczają możliwość dopuszczenia policjanta do pełnienia służby.

W związku z powyższym Komendant Powiatowy Policji w Ś. rozkazem Nr [...] zawiesił w czynnościach służbowych st. sierżanta J. Z. na okres 3 miesięcy, a następnie rozkazem personalnym Nr [...] z dnia [...] przedłużył okres zawieszenia w czynnościach służbowych do czasu zakończenia postępowania karnego.

Z informacji uzyskanej od Prokuratora Okręgowego w Ś. wynika, że nadal są wykonywane czynności procesowe, a termin zakończenia postępowania karnego nie jest znany.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 pkt 9 ustawy o Policji - policjanta można zwolnić ze służby w Policji w przypadku upływu 12 miesięcy zawieszenie w czynnościach służbowych, jeżeli nie ustały przyczyny będące podstawą zawieszenia. W stosunku do skarżącego nie ustały przesłanki będące podstawą zawieszenia w czynnościach służbowych, które to zawieszenie trwa od 28 czerwca 2005r. a więc powyżej 12 miesięcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00