Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2009 r., sygn. III SA/Wa 2974/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Andrzej Góraj, Protokolant Łukasz Bazyluk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi Z. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Z. z siedzibą w P. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 12 maja 2008 r. Z. z siedzibą w P. (Skarżący lub Spółka w rozpatrywanej sprawie), wystąpił do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm. dalej O.p.) pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT nie mając potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Skarżąca wyjaśniła, iż posiadała zawartą umowę ze spółką z o.o. J., na mocy której zobowiązała się do sprzedaży w przyszłości nieruchomości stanowiącej jej własność. Ponadto Skarżąca wydzierżawiała ww. kontrahentowi przedmiotową nieruchomość. W maju 2006 roku Skarżąca wystawiła fakturę VAT z tytułu dzierżawy nieruchomości. Faktura ta została ujęta w księgach rachunkowych i został odprowadzony podatek należny. Kontrahent na rzecz którego została wystawiona faktura VAT nie przyjął faktury VAT uznając ją za bezzasadną i odesłał fakturę VAT do Skarżącej pozostawiając ją bez księgowania. Spółka wskazała, że na skutek orzeczenia zapadłego w postępowaniu sądowym w 2008 roku, Skarżąca powinna wystawić fakturę VAT korekta do faktury VAT wystawionej w związku z dzierżawą nieruchomości. Kontrahent Skarżącej odmawiał jednak przyjęcia i potwierdzenia otrzymania faktury VAT korekta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00