Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 marca 2009 r., sygn. III SA/Wa 3072/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2009 r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za okres od sierpnia 2003 r. do marca 2006 r. oraz czerwiec 2006 r. oddala skargę

 

UZASADNIENIE

1. M. L. (dalej "Strona" lub "Skarżąca") pismami z dnia 11 września 2006 r., 27 grudnia 2006 r. i 16 lipca 2007 r. wystąpiła o umorzenie zaległych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej "PFRON") za okres od sierpnia 2003 r. do czerwca 2006 r. Wskazała, że: - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ponosi koszty związane z rotacją personelu (częste porzucanie pracy przez pracowników, pijaństwo, kradzieże) i jego szkoleniem, remontem lokali gastronomicznych i ich wyposażeniem w specjalistyczny sprzęt oraz utrzymaniem nierentownych lokali w okresie zimowym, - obciążają ją duże kredyty inwestycyjne zaciągnięte na uruchomienie lokalu, - ponosi wysokie koszty utrzymania lokali, tj. czynsz, opłaty eksploatacyjne, podatki lokalne i opłaty koncesyjne, - zatrudnia osoby uczące się dopiero zawodu i nie otrzymuje na nie żadnych ulg, - zaległości powstały w wyniku nie poinformowania jej przez pracownika odpowiedzialnego za rozliczenia finansowe o obowiązku dokonywania wpłat na PFRON, - nie ma możliwości uregulowania swojego zobowiązania wobec PFRON za ww. okres, a zapłacenie tak wysokiej kwoty może zagrozić dalszej egzystencji, - nie korzystała z żadnej pomocy od państwa, w tym z pomocy finansowej PFRON i urzędu pracy na tworzenie nowych miejsc pracy.

2. Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej "Prezes") decyzją z dnia [...] stycznia 2008 r. odmówił umorzenia zaległych wpłat na PFRON w kwocie 54.370,35 zł wraz z odsetkami w kwocie 12.618 zł za okres od sierpnia 2003 r. do marca 2006 r. oraz za czerwiec 2006 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00