Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 3 marca 2009 r., sygn. I SA/Go 985/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Skowrońska - Pastuszko Sędzia WSA Anna Juszczyk - Wiśniewska (spr.) Protokolant Referent Alicja Rakiej po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2008 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. [...] na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia [...] r. nr, [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Wspólnota Mieszkaniowa - dalej zwana skarżącą - złożyła skargę na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia [...] września 2008r. Złożenie skargi poprzedzone zostało wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa. Organ w odpowiedzi na wezwanie stwierdził brak podstaw do zmiany indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Skarżąca w dniu [...] czerwca 2008r. (data nadania) złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. W opisie stanu faktycznego podała, że została powołana na podstawie art. 6 ustawy o własności lokali z dnia [...] czerwca 1994r. jest czynnym podatnikiem VAT. Wspólnotę tworzy 25 współwłaścicieli lokali użytkowych. Zarządzanie nieruchomością wspólną zostało powierzone współwłaścicielowi nieruchomości - w sposób określony w art. 18 ust. 1 w/w ustawy. Zarządca na koniec każdego roku kalendarzowego sporządza plan zaliczek na utrzymanie, eksploatację i konserwację części wspólnych oraz remont budynku na kolejny rok. W roku następnym zaliczkami w przyjętej przez właścicieli uchwale, obciążeni są współwłaściciele nieruchomości według udziałów w nieruchomości wspólnej. Jeżeli występuje nadwyżka wpłaconych zaliczek nad kosztami, właściciele decydują o sposobie jej rozdysponowania. Właściciele podjęli uchwałę o utworzeniu funduszu remontowego. Z niego realizowane są remonty części wspólnych oraz modernizacje i inwestycje wspólne np. budowa zbiornika przeciw pożarowego. Właściciele wpłacają kwoty zaliczek ustalone proporcjonalnie do udziałów, stałe co miesiąc, natomiast w danym miesiącu czy kwartale nie muszą one być wykorzystywane. Wszystkie remonty prowadzone przez Wspólnotę w częściach wspólnych nieruchomości dokonywane są w terminach określonych w poszczególnych uchwałach. Przy inwestycjach większej wartości zaliczką są wpłacane przez długi czas obejmujący kilka okresów sprawozdawczych. Środki na te inwestycję będą wyodrębnione spośród pozostałych środków funduszu na odrębnym rachunku bankowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00