Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 marca 2009 r., sygn. I SA/Gl 1077/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.),, Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Aneta Domagała, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2009 r. sprawy ze skargi A S.A. w Z. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. 3) stwierdza, że uchylona interpretacja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
Interpretacją indywidualną z dnia [...] Nr [...] wydaną na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U.
Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w K. działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko A S.A. w Z. przedstawione we wniosku złożonym w dniu 28 września 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z emisją akcji jest nieprawidłowe.
W uzasadnieniu interpretacji organ podatkowy stwierdził, że w złożonym wniosku wnioskodawca przedstawił zdarzenie przyszłe. Wskazał, że przedmiotem jego działalności jest produkcja sprzętu medycznego. W celu rozwoju firmy Spółka zamierza pozyskać kapitał w formie emisji akcji i wprowadzić je do publicznego obrotu tj. na Giełdę Papierów Wartościowych. W tym celu Spółka zawarła wymienione we wniosku umowy na podstawie których firmy świadczące usługi na rzecz wnioskodawcy wystawią w przyszłości faktury VAT. Fakturę taką wystawiła już kancelaria notarialna, której notariusz uczestniczył w Walnym Zgromadzeniu Wspólników Spółki, które podjęło uchwałę o emisji akcji. Zdaniem wnioskodawcy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z emisją akcji i wprowadzeniem ich do publicznego obrotu. Wydatki te są kosztem pośrednim Spółki, których celem jest pozyskanie środków na rozwój Spółki, a tym samym zwiększenie jej przychodów podatkowych.