Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 marca 2009 r., sygn. II SA/Gl 781/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant St. sekr. Małgorzata Orman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2009 r. sprawy ze skargi W. W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Po rozpoznaniu wniosku P. W. z dnia [...] r. Prezydent Miasta K. decyzją z dnia [...] r. orzekł o wymeldowaniu W. W. z pobytu stałego w lokalu Nr [...] przy ul. [...] w K. W uzasadnieniu decyzji stwierdził, że W. W. utracił uprawnienie do przebywania w tym lokalu i w lokalu tym nie mieszka od czasu wykonania w dniu [...] r. przez Komornika Sądu Rejonowego w K. wyroku tego Sądu orzekającego jego eksmisję. Decyzja ta została utrzymana następnie w mocy decyzją Wojewody [...] z dnia [...] r. Nr [...].

W następstwie wniesionej przez W. W. skargi przedmiotowa decyzja Wojewody [...] została uchylona wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 1 kwietnia 2004 r. sygn. akt 3/II SA/Ka 612/02. W uzasadnieniu tego wyroku WSA zarzucił, iż ustalenie organów obu instancji co do utraty przez W. W. uprawnień do przebywania w objętym postępowaniem lokalu zostało oparte na wyroku eksmisyjnym, który w dacie orzekania przez organ odwoławczy został już uchylony i z tego powodu nie mógł wywoływać takich skutków prawnych. W konsekwencji jego wykonanie w drodze egzekucji sądowej nie mogło skutkować też ustaleniem, że skarżący opuścił dobrowolnie miejsce pobytu stałego. Nadto powołał się Sąd na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 maja 2002 r. sygn. akt K 20/01 (OTK z 2002 r. Nr 3, poz. 34), w następstwie którego utracił moc art. 9 ust. 2 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960, obecnie Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm., zwanej dalej ustawą lub ustawą o ewidencji ludności).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00