Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 marca 2009 r., sygn. I SA/Gd 812/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska, Sędziowie Sędzia NSA Alicja Stępień, Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska (spr.), Protokolant Referent Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 marca 2009 r. sprawy ze skargi S.B . na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 29 sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do grudnia 1998 roku oraz za kwiecień, maj, październik i grudzień 1999 roku 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 11078 ( jedenaście tysięcy siedemdziesiąt osiem ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Gd 812/08
UZASADNIENIE
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił panu S. B. prowadzącemu Hurtownię A w podatku od towarów i usług za okres: czerwiec - grudzień 1998 r. oraz za miesiące: kwiecień, maj, październik i grudzień 1999 r. kwotę nadwyżki podatku naliczonego
nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc.
Po rozpoznaniu odwołania podatnika Izba Skarbowa decyzją
z dnia 31 marca 2003 r. utrzymała w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. Przedstawiając stan faktyczny Izba wskazała, że w toku postępowania kontrolnego organy podatkowe zakwestionowały prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony uwidoczniony na fakturach VAT wystawionych przez "B" ZPChr Z. Z. z B. dokumentujących nabycie przez S. B. złomu złota oraz wyrobów ze złota, gdyż nie zostały przedstawione dowody potwierdzające legalne nabycie towarów stanowiących przedmiot sprzedaży przez "B". Faktury dokumentowały obrót towarem handlowym i w konsekwencji ich wystawienie przez "B" zrodziło powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o VAT.