Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 marca 2009 r., sygn. II SA/Gd 740/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Sędzia NSA Jan Jędrkowiak Protokolant Starszy Referent Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi A. S. i A. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 sierpnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie wykonania robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta z dnia 1 lipca 2008 r. nr [...], 2. nakazuje wypłacić ze Skarbu Państwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na rzecz adw. P. S. kwotę 439,20 zł (czterysta trzydzieści dziewięć złotych dwadzieścia groszy) tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Postępowanie w rozpatrywanej sprawie wszczęte zostało na wniosek A. S. i A. S. z dnia 18 czerwca 2006r., w którym wskazali oni, że A. Sz. wykonała szereg robót budowlanych bez wymaganych pozwoleń i bez ich zgody, na wspólnych częściach nieruchomości położonej przy ul. [...] w S. Niniejsza sprawa dotyczy robót budowlanych ujętych w punkcie pierwszym wniosku, polegających na wykonaniu tarasu oraz jego zadaszenia o konstrukcji drewnianej.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta S. decyzją z dnia 1 lipca 2008 r., [...], wydaną na podstawie przepisu art. 83 ust. 1 w związku z art. 51 ust. 1 pkt 2 oraz ust.7 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane /tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm./ oraz przepisu art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98. poz. 1071 ze zm./ orzekł o braku konieczności nałożenia na inwestora obowiązku wykonania robót budowlanych bądź czynności w celu doprowadzenia zadaszenia budynku do stanu zgodnego z prawem.

Organ I instancji ustalił, że A. Sz. oraz A. i A. S. są współwłaścicielami nieruchomości położonej w S. przy ul. [...]. W wyniku przeprowadzonej w dniu 21.06.2006r. wizji lokalnej organ ustalił, że do budynku dobudowano od strony podwórza taras dla lokalu nr 1 wraz z jego zadaszeniem. W oparciu o przedłożone przez A. Sz. dokumenty ustalono, że Prezydent Miasta decyzją z dnia 5.04.2000r. udzielił A. Sz. pozwolenia na użytkowanie tarasu / legalizując samowolę budowlaną/. Decyzja ta jest ostateczna i prawomocna. Ustalono również, że do czasu wydania powyższej decyzji taras nie miał zadaszenia. Zadaszenie zostało wykonane w terminie późniejszym bez pozwolenia na budowę. Ustalono, że daszek ma konstrukcję drewnianą opartą z jednej strony na belce zamocowanej do ściany budynku, a z drugiej strony na trzech słupkach postawionych na płycie tarasu. Pokrycie wykonano z lekkiej płyty poliwęglanowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00