Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 lutego 2009 r., sygn. I SA/Wr 694/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Asesor WSA Alojzy Wyszkowski, Protokolant Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 lutego 2009 r. przy udziale sprawy ze skargi R. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2003 r. I. oddala skargę, II. przyznaje doradcy podatkowemu W. B. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu kwotę [...] ([...]) złotych - tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi była decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. (nr [...] ), utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W.-S. M. z dnia [...] r. (nr [...]) określającą R. R. kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za lipiec 2003 r. w wysokości [...] zł.

W wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego W. S.- M. ustalił, że dokonując rozliczenia podatku od towarów i usług za lipiec 2003 r., R. R. niezasadnie obniżył podatek należny o podatek naliczony w wysokości [...] zł - z faktur dokumentujących zakup oleju napędowego w ilości 45,03 litrów, gdyż w przedmiotowym okresie podatnik nie posiadał urządzeń, w tym pojazdów, wykorzystujących tego rodzaju paliwo, jak również olej nie mógł być wykorzystywany przy wykonywaniu usług na rzecz "A" we W. Skoro wydatek na nabycie oleju napędowego nie stanowił kosztu uzyskania przychodu, to odliczenie podatku naliczonego nie przysługiwało na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Określając kwotę różnicy podatku za wrzesień 2003 r., organ podatkowy uwzględnił przechodzącą z poprzedniego okresu kwotę nadwyżki podatku naliczonego w wysokości wynikającej z odrębnej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00