Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 lutego 2009 r., sygn. I SA/Wa 1770/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maria Tarnowska (spr.) Sędzia WSA Daniela Kozłowska Sędzia WSA Elżbieta Lenart Protokolant Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lutego 2009 r. sprawy ze skargi M. K., I. K. i W. K. na decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Budownictwa decyzją z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] po rozpatrzeniu odwołania M. K., I. K. i W. K. od decyzji Wojewody [...] w G. z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...] odmawiającej stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta G. z dnia [...] czerwca 1976 r. nr [...] o wywłaszczeniu na rzecz Państwa nieruchomości położonej w G. przy ul. [...] wpisanej w księdze wieczystej w G. nr [...] oznaczonej katastralnie parcela nr [...] o pow. [...] m- oraz o przyznaniu odszkodowania nieustalonym spadkobiercom po zmarłej R. K. w kwocie [...] zł - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu decyzji Minister Budownictwa podał, że decyzją z dnia [...] czerwca 1976 r. Prezydent Miasta G. orzekł o wywłaszczeniu na rzecz Państwa nieruchomości położonej w G. przy ul. [...] oznaczonej katastralnie parcela nr [...] o pow. [...] m- stanowiącej własność R. K., i równocześnie przyznał odszkodowanie w wysokości [...] zł na rzecz nieustalonych spadkobierców R. K.
Pismem z dnia 16 grudnia 2004 r. M. K., I. K. i W. K. wystąpiły z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji z dnia [...] czerwca 1976 r., twierdząc, że na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, w toku postępowania o wywłaszczenie nieruchomości, wnioskodawca wywłaszczenia powołał biegłych, którzy sporządzili opinie szacunkowe, które nie zostały udostępnione właścicielce na żadnym etapie postępowania; w rozprawie nie brali udziału biegli rzeczoznawcy majątkowi, których udział na podstawie art. 21 ustawy był obowiązkowy, co pozbawiło stronę możliwości zapoznania się z opiniami oraz uzyskania bezpośrednio od biegłych ewentualnych wyjaśnień, co kwalifikuje się jako rażące naruszenie prawa; organ wywłaszczeniowy nie powołał własnych biegłych rzeczoznawców majątkowych a jako dowód w sprawie wykorzystał opinie sporządzone przez biegłych powołanych przez wnioskodawcę wywłaszczenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right