Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lutego 2009 r., sygn. II SA/Wa 1621/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bronisław Szydło, Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk, Adam Lipiński (spr.), Protokolant Dorota Kwiatkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2009 r. sprawy ze skargi B. Z. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia w drodze wyjątku: - oddala skargę.
Uzasadnienie
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją [...] z dnia [...] września 2008 r., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kpa, po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy swoją poprzedzającą decyzję z dnia [...] lipca 2008 r., odmawiającą przyznania B. Z. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał co następuje:
W zatrudnieniu zainteresowanego w okresach od 1 lipca 1979 r. do 30 września 1982 r. oraz od 1 października 1983 r. do 31 marca 1991 r. wystąpiły przerwy. W przedmiotowej sprawie nie uznaje się za szczególną okoliczność, która uniemożliwiła nabycie prawa do renty, faktu, że w okresie od ustania ostatniego okresu składkowego we wrześniu 1991 r. do czasu ustalenia u B. Z. przez komisję lekarską ZUS w dniu 17 marca 2008 r. całkowitej niezdolności do pracy od 30 marca 2005r., tj. przez okres wynoszący 13 lat, 5 m-cy i 29 dni nie wykonywał on zatrudnienia lub innej działalności objętej ubezpieczeniem społecznym oraz ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, co spowodowało brak uprawnień do świadczenia w trybie zwykłym. W ocenie organu, analiza przebiegu ubezpieczenia prowadzi do wniosku, że niespełnienie warunków na zasadach ogólnych, nie było następstwem zdarzeń o charakterze szczególnym, bowiem w wyżej wymienionych okresach nie była ustalona u zainteresowanego przez lekarza orzecznika ZUS całkowita niezdolność do pracy uniemożliwiająca podjęcie zatrudnienia. Zatem nie istniały przeciwwskazania uniemożliwiające kontynuowanie zatrudnienia w celu zapewnienia w przyszłości uprawnień do świadczenia z ubezpieczeń społecznych.