Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 lutego 2009 r., sygn. IV SA/Po 554/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Makosz-Frymus (spr.) Sędziowie NSA Paweł Miładowski WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska Protokolant st.sekr.sąd. Justyna Frankowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 25 lutego 2009 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia (...) nr (...) w przedmiocie zasiłku pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza W. z dnia(...) Nr (...) /- E.Kręcichwost-Durchowska /-/ E.Makosz-Frymus /-/ P.Miładowski WSA/wyr.1-sentencja wyroku
Uzasadnienie
W imieniu skarżącego - D. K. ur.(...), legitymującego się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w P. z dnia (...)) jego ojciec A. K., który na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w C. z dnia (...), sygn. akt (...) został ustanowiony kuratorem syna, wystąpił do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w W. z wnioskiem z dnia (...) o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.
Burmistrz W. decyzją z dnia (...) nr (...) uznając, iż skarżący, jako osoba niepełnosprawna powyżej 16 roku życia, legitymująca się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności spełnia ustawowe przesłanki, przyznał D. K. zasiłek pielęgnacyjny w kwocie (...) zł miesięcznie, na okres od (...) do (...).
Od powyższej decyzji odwołał się reprezentujący syna A. K., zarzucając, iż świadczenie winno być przyznane nie od dnia złożenia wniosku, jak uczynił organ, ale od dnia wypadku, będącego przyczyną niepełnosprawności, tj. od dnia (...). Wskazał, ponadto, iż rodzice niepełnosprawnego skarżącego nie mieli wcześniej (tj. przed złożeniem wniosku) świadomości, że mogą wystąpić o takie świadczenie.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. decyzją z dnia (...) nr (...), na podstawie art. 16 ust. 1, ust. 2 pkt 2, ust. 4 oraz art. 24 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2006/139/ 992 ze zm. - dalej uśr) utrzymało w mocy orzeczenie pierwszoinstancyjne. Organ przytoczył treść wskazanych przepisów oraz skonstatował, że zgodnie z art. 24 ust. 2 i 4 uśr prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego, w przypadku zaś ustalania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego prawo to ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W tym ostatnim przypadku prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia. Organ podkreślił, że wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego skarżący złożył (...) (był on niekompletny i