Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 lutego 2009 r., sygn. II SA/Po 308/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Protokolant st. sekretarz sądowy Ewa Wąsik po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi H. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru z dnia [...] roku, nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie samowolnej zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Nr [...] Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. (znak [...]), II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ D. Rzyminiak-Owczarczak /-/ A. Łaskarzewska /-/ W. Batorowicz
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 1996r. (nr [...]) Kierownik Urzędu Rejonowego w K. zatwierdził projekt budowlany i udzielił W. B. pozwolenia na budowę budynku [...] na nieruchomości położonej w m. [...] gm. [...], zapisanej w ewidencji gruntów pod nr [...], dla której Wójt Gminy w B. wydał w dniu [...] 1996r. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu ([...]).
W dniu [...] 2004r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu kaliskiego przeprowadził kontrolę budowy na nieruchomości W. B. w miejscowości [...]. Z uwagi na wyniki kontroli organ I instancji w dniu [...] 2004r. wszczął postępowanie w przedmiocie samowolnej zmiany sposobu użytkowania istniejącego budynku [...] oraz części nowo realizowanego budynku [...] na pomieszczenia [...], na położonej w [...] nieruchomości stanowiącej własność W. B. Postanowieniem z dnia [...] 2004r. (nr [...]) organ I instancji wstrzymał dalsze użytkowanie wyżej wymienionych obiektów i zobowiązał inwestora do dostarczenia organowi dokumentacji: zaświadczenia Urzędu Gminy B. o zgodności wprowadzonej zmiany sposobu użytkowania obiektów z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, inwentaryzacji budowlanej obiektów wraz z orzeczeniem technicznym o jakości wykonanych robót, ich zgodności ze sztuką budowlaną i polskimi normami, oceny stanu technicznego konstrukcji w aspekcie wprowadzonej zmiany sposobu użytkowania oraz w terminie tam wskazanym. W uzasadnieniu organ podkreślił, iż inwestor W. B. dokonała samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku poprzez wykonanie pomieszczenia [...] w istniejącym budynku [...] oraz lokalu [...] w części tego samego budynku i częściowo w nowo wybudowanym budynku [...], a w dniu kontroli pomieszczenia objęte tą kontrolą były użytkowane; zmiany funkcji pomieszczeń dokonano bez uzyskania decyzji - pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania, do czego zobowiązywał inwestora art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Jednocześnie organ stwierdził, iż sprawa odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego i udzielonego pozwolenia na budowę nr [...] z dnia [...] 1996r. objęta jest odrębnym postępowaniem administracyjnym.