Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 lutego 2009 r., sygn. IV SA/Po 473/08
1. Art. 365 §1 kpc oznacza, że zarówno sąd administracyjny orzekający w sprawie, jak i działające w sprawie organy administracji nie mogą zignorować treści prawomocnego wyroku sądu powszechnego i z bezspornie stwierdzonych okoliczności wyprowadzać odmienne ustalenia 2. Prawomocne orzeczenie sądu powszechnego, ze skutkiem ex tunc, powoduje tę konsekwencję prawną, że nikt nie może negować zarówno faktu istnienia orzeczenia, jak i określonej treści tego orzeczenia, w tym daty, od której dziecko zostało zaliczone do osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym (art. 17 ust. 1 in fine ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - j. t. Dz. U. 139/06/992 ze zm.). Organy administracji i sąd administracyjny nie mogą wnikać, jakimi przesłankami kierował się sąd powszechny, wydając przedmiotowy wyrok - zagadnienie to mogło być przedmiotem kontroli jedynie w postępowaniu apelacyjnym od wyroku sądu powszechnego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Jerzy Stankowski Sędziowie NSA Paweł Miładowski WSA Maciej Dybowski(spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 05 lutego 2009 r. sprawy ze skargi B. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczeń pielęgnacyjnych oddala skargę /-/P.Miładowski /-/J.Stankowski /-/M.Dybowski
Uzasadnienie
Orzeczeniem z dnia [...] czerwca 2004 r. nr akt [...] Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w [...] (dalej Powiatowy Zespół) zaliczył S. M. do osób niepełnosprawnych, stwierdzając konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna osoby niepełnosprawnej w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji. Orzeczenie wydano do ukończenia 16 roku życia tj. do [...] lipca 2007 r. (k. 63 akt administracyjnych).