Wyrok WSA w Opolu z dnia 11 lutego 2009 r., sygn. I SA/Op 361/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kuczyńska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędzia WSA Marta Wojciechowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Iwona Dąbrowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 lutego 2009 r. sprawy ze skargi [...] spółka z o. o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 19 maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana, III. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na rzecz strony skarżącej kwotę 200,00 zł (dwieście złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 19 lutego 2008 r. "A" spółka z o.o. z siedzibą w K. (skarżąca) złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do zamkniętego funduszu inwestycyjnego.
Przedstawiając stan faktyczny spółka wskazała, iż posiada udziały w innej spółce z o.o., które zamierza wnieść do zamkniętego funduszu inwestycyjnego, w zamian za emitowane przez fundusz certyfikaty inwestycyjne. Po osiągnięciu założonego poziomu wzrostu wartości certyfikatów inwestycyjnych, zamierza je zbyć lub umorzyć. Dodała, że jest podmiotem mającym siedzibę na terytorium Polski w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. )-/dalej u.p.o.d.p./.
W tak przedstawionym stanie faktycznym spółka zwróciła się z zapytaniem:
- w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym z tytułu uczestnictwa w zamkniętym funduszu inwestycyjnym.
Zdaniem skarżącej, wniesienie papierów wartościowych do funduszu przyjmuje swoistą dla ustawy o funduszach inwestycyjnych formę wpłaty do funduszu, nieuregulowaną bezpośrednio w innych aktach prawnych. Nie jest to bowiem ani umowa sprzedaży ani umową zamiany, gdyż czynność ta nie ma ekwiwalentnego charakteru i nie jest "ceną" za udziały lub akcje. Nie stanowi również rodzaju aportu, gdyż nie wiąże się z uprawnieniami jakie posiada wnoszący aport do spółki kapitałowej (np. prawa do udziału w zyskach osoby prawnej). Z uwagi na brak przepisów, które określałyby sposób ustalenia dochodu dla takiej specyficznej transakcji, wniesienie akcji do funduszu nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, tzn. nie określa się przychodu w dacie opłacenia akcjami lub udziałami certyfikatów w funduszu inwestycyjnym i nie powstaje obowiązek podatkowy. Zgodnie natomiast z uregulowaniami art. 12 ust 1 pkt 1 i art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. przychód, zdaniem spółki, powstaje dopiero w momencie ustalenia dochodu z odpłatnego zbycia lub umorzenia certyfikatów inwestycyjnych.