Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 lutego 2009 r., sygn. I SA/Gl 1049/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędziowie NSA Eugeniusz Christ (spr.), Przemysław Dumana, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lutego 2009 r. sprawy ze skargi H. W. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z dnia [...] Nr [...] wydaną na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w K. działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko pana H. W., przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2008 r. (data wpływu 30 kwietnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych:

darowania całości lub części prawa wieczystego użytkowania gruntu z budowanymi na nim budynkami mieszkano-usługowymi, w których część mieszkalna nie została oddana do użytkowania,

darowania kilku lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalno-usługowych, których budowa została zakończona i oddana do użytkowania

jest nieprawidłowe.

Uzasadniając interpretację organ podatkowy stwierdził, że w przedmiotowym wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe wskazując, że w dniu [...] wnioskodawca wraz z małżonką nabył od gminy w formie aktu notarialnego prawo wieczystego użytkowania gruntów. Nabyta nieruchomość przeznaczona była na cele mieszkalnictwa i usługowe. Wnioskodawca wraz z żoną zdecydował się wybudować na tym gruncie trzy budynki mieszkalno-usługowe o łącznej powierzchni 2090 m2 stanowiące jedną nieruchomość. Inwestycja w postaci budowy budynków mieszkalno-usługowych z przeznaczeniem części mieszkań na wynajem rozpoczęła się w 1999 r. W 2001 r. została oddana do użytku część budynku mieszkalno-usługowego (budynek małego pawilonu). W 2003 r. wnioskodawca otrzymał pozwolenie na użytkowanie części parteru budynku mieszkalno-usługowego położonego u zbiegu dwóch ulic. Mieszkalne części budynków do dnia złożenia wniosku nie zostały wykończone i oddane do użytku. Budynki te nie uzyskały także ostatecznego pozwolenia na użytkowanie, jakie według art. 55 prawa budowlanego jest wymagane dla tego typu budynków, przed przystąpieniem do użytkowania. Dla potrzeb uzyskania kredytu hipotecznego budynki zostały jednak wpisane do księgi wieczystej jako nieruchomości odrębne od gruntu pozostającego w wieczystym użytkowaniu wnioskodawcy i jego żony. W planach jest zakończenie budowy i oddanie do użytku części mieszkalnej budynków mieszkalno-usługowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00