Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2009 r., sygn. II SA/Wa 1176/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Dąbrowska, Sędziowie WSA Stanisław Marek Pietras, Eugeniusz Wasilewski (spr.), Protokolant Łukasz Bazyluk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi R. M. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor [...] Komendy Głównej Policji pismem nr [...] z dnia [...] lutego 2007 r. wystąpił do Dyrektora [...] Komendy Głównej Policji z prośbą o wszczęcie procedury administracyjnej w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji [...] R. M., [...], w związku z nabyciem przez funkcjonariusza prawa do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej. Pismem nr [...] z dnia [...] lutego 2007 r. Komendant Główny Policji poinformował R. M. o zamiarze rozwiązania z nią stosunku służbowego na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji oraz wskazał, iż termin zwolnienia został ustalony na dzień [...] maja 2007 r.

Rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] kwietnia 2008 r. Komendant Główny Policji, działając na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 4 powołanej ustawy, zwolnił [...] R. M. ze służby w Policji z dniem [...] kwietnia 2008 r. Organ wskazał, iż zastosowanie wymienionego przepisu nie jest uzależnione od przebiegu służby funkcjonariusza ani od jego subiektywnego przekonania co do przydatności na danym stanowisku. Stwierdził, iż pozostawienie w służbie, uzasadnione przez policjantkę koniecznością zapewnienia synowi właściwych warunków materialnych do czasu ukończenia przez niego studiów, koliduje z realizacją polityki ucywilniania stanowisk policyjnych w [...] Komendy Głównej Policji. Dodał, iż termin rozwiązania stosunku służbowego określono z uwzględnieniem dyspozycji art. 43 ust. 1 ustawy o Policji, który stanowi, że zwolnienie policjanta ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 4 nie może nastąpić przed upływem 12 miesięcy od chwili zaprzestania służby z powodu choroby. Organ wskazał, iż od dnia [...] kwietnia 2007 r. R. M. przebywała nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00