Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 30 stycznia 2009 r., sygn. II SA/Łd 658/08

 

Dnia 30 stycznia 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot - Szustowska, Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Orzechowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 stycznia 2009 roku przy udziale --- sprawy ze skargi J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie odmowy nieodpłatnego przyznania własności działki 1. oddala skargę, 2. przyznaje adwokatowi P. W. prowadzącemu Kancelarię Adwokacką w Ł. przy Al. [...] kwotę 292,80 (dwieście dziewięćdziesiąt dwa i 80/100) złotych, obejmującą podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w postępowaniu sądowym skarżącemu i kwotę powyższą nakazuje wypłacić adwokatowi P. W. z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. LS

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. Starosta [...] działając na podstawie art. 6 ustawy z dnia 24 lutego 1989r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz o zmianie ustawy o podatku rolnym (Dz.U. Nr 10, poz. 53 ze zm.), art. 94 ustawy z dnia 13 października 1998r. przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Nr 133, poz. 872) i art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.) odmówił M. i J. małż. C. przyznania własności nieruchomości nr ewid. 413/4 o pow. 0,2800 ha położnej w obrębie C. K., w ramach działki stanowiącej działkę siedliskową z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego na rzecz Skarbu Państwa.

W motywach rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, iż na wniosek T. i M. małż. K. gospodarstwo rolne o pow. 1,90 ha zostało przejęte na rzecz Skarbu Państwa w zamian za zaopatrzenie emerytalne, przejęcie gospodarstwa nastąpiło na podstawie decyzji Naczelnika Gminy w S. z dnia [...]r. (decyzja ta stała się ostateczna w dniu [...]r.). Z przedmiotowego gospodarstwa wyłączone zostały budynki, które stanowiły odrębny od gruntu przedmiot własności strony. W dniu 11 września 2007r. wpłynął do urzędu wniosek M. i J. małż. C. o zwrot działki oznaczonej nr 413/4, w którym wnioskodawcy powołują się na wniosek z dnia 30 kwietnia 2001r., w tej samej materii. Po wszczęciu postępowania w sprawie organ ustalił, iż część działki nr 413/4 stanowiło siedlisko tj. dom mieszkalny i stodoła T. i M. małż. K., których następcą prawnym jest Z. K. Wnioskodawcy stali się właścicielami zabudowań wzniesionych na w/w działce na mocy warunkowej umowy sprzedaży, akt notarialny z dnia [...]r., i umowy przeniesienia własności, akt notarialny z dnia [...]r. zawartych z Z. K. Na podstawie decyzji Naczelnika Gminy S. z dnia [...]r. o wywłaszczeniu i odszkodowaniu nieruchomości od M. i J. małż. C., wywłaszczono m.in. nieruchomość budynkową. Następnie decyzją Wójta Gminy S. z dnia [...]r. orzeczono o zwrocie m.in. nieruchomości zabudowanej położonej we wsi C. K. na rzecz byłych właścicieli M. i J. małż. C. Dalej organ wskazał, iż w toku czynności postępowania, w dniu 28 stycznia 2008r., przeprowadzona została wizja w terenie, która wykazała, iż na działce, o której zwrot wnoszą strony, istnieją jedynie pozostałości po budynku. Teren jest zaniedbany i niezagospodarowany. Wyjaśnił, iż stosownie do przepisu art. 6 ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz o zmianie ustawy o podatku rolnym, który odnosi się tak do rolników jak ich następców prawnych, właścicielom budynków znajdujących się na działce gruntu, która wchodziła w skład gospodarstwa rolnego przekazanemu Państwu na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1983r., przysługuje nieodpłatnie własność działki gruntu, na której te budynki zostały wzniesione. Z własnością wyłączonej nieruchomości jest związana służebność gruntowa w zakresie niezbędnym do korzystania z niej. Osobą na rzecz, której można przenieść własność działki, jest właściciel znajdujących się na niej budynków, a w przypadku współwłasności wszyscy współwłaściciele. Organ wywiódł, iż w świetle powołanej normy prawnej i ustaleń poczynionych w trakcie wizji w terenie brak jest podstaw do przyznania własności w/w nieruchomości. Ustosunkowując się do wniosku strony z 30 kwietnia 2001r. podał, iż zawierał żądanie "sprzedania na zasadach pierwokupu działki nr 413/4", wniosek został rozpatrzony z uwzględnieniem ewentualnego bezpłatnego zwrotu działki, po przeprowadzeniu wizji w terenie - stwierdzono brak zabudowań - stronom udzielono stosownej odpowiedzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00