Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Łd 621/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski Sędziowie Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Protokolant Asystent sędziego Paweł Pijewski po rozpoznaniu w Łodzi na rozprawie w dniu 8 stycznia 2009 r. przy udziale --- sprawy ze skargi M. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości podatkowych i umorzenia odsetek oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego [...] z dnia [...] o odmowie M. L. rozłożenia na raty zaległości w podatku VAT za poszczególne miesiące lat 2001-2007, w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2000-2006 oraz w podatku dochodowym od kwoty dokonanych wypłat wynagrodzeń za poszczególne miesiące 2003 - 2006 roku i umorzenia odsetek od zaległości w podatku VAT za poszczególne miesiące 2001 - 2007 i w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2000 - 2006.
Organ ustalił następujący stan faktyczny w sprawie.
Wnioskiem z dnia 9 października 2007 roku M. L. zwrócił się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego [...] o rozłożenie na raty zaległości w podatku VAT, podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wypłat wynagrodzeń oraz o umorzenie odsetek od wymienionych zaległości. W uzasadnieniu podał, że znajduje się w złej sytuacji zdrowotnej w wyniku wypadku, któremu uległ w 2003 roku. Jest dotknięty urazem kręgosłupa, który wymaga przeprowadzenia operacji. Jest stale niezdolny do pracy. Jego sytuacja ekonomiczna jest trudna. Nie posiada majątku, a działalność gospodarcza przynosi dochód na poziomie 2 500 złotych miesięcznie. Ponosi miesięczne wydatki na utrzymanie w wysokości 600 złotych. Na spłatę miesięcznej raty może przeznaczyć 1900 złotych miesięcznie, a kwotę 1600 złotych miesięcznie uzyska od rodziców.