Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Lu 664/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Sędziowie WSA Halina Chitrosz,, WSA Wojciech Kręcisz (spr.), Protokolant Referent stażysta Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi A. SA na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz A. SA kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko "A" S.A. przedstawione we wniosku z dnia [...] o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług turystycznych i prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia usług stołówkowych, jest nieprawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej wskazywał, że w dniu [...] wpłynął wniosek "A" S.A. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług turystycznych i prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia usług stołówkowych.

We wniosku tym strona wskazywała, że przedmiotem działalności "A" S.A. w L. zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego jest prowadzenie wszelkiej działalności produkcyjnej, handlowej i usługowej, a w szczególności (wg PKO): 1) produkcja maszyn dla rolnictwa i leśnictwa (grupa 29.3) 2) obróbka metali i nakładanie powłok na metale, obróbka mechaniczna elementów metalowych (grupa 28.5), 3) produkcja pozostałych metalowych wyrobów gotowych (grupa 28.7), 4) handel hurtowy i komisowy, z wyjątkiem handlu pojazdami mechanicznymi i motocyklami (grupa 51), 5) handel detaliczny, z wyjątkiem sprzedaży pojazdów mechanicznych i motocykli, naprawa artykułów użytku osobistego i domowego (grupa 52), 6) prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk technicznych (grupa 73.10 G), 7) wynajem nieruchomości na własny rachunek (Grupa 70.2) 8) pozostałe pośrednictwo finansowe (grupa 65.2), 9) pozostałe obiekty noclegowe turystyki i inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (grupa 55.2), 10) stołówki (grupa 55.51). We wniosku podkreślano, że "A" S.A. w L. jest współzarządcą trwałym gruntów w D. Na gruncie tym spółka wybudowała pawilony wczasowe i kolonijne. Obiekty te są traktowane jako obiekty socjalne, a zatem zarówno przychody jak i koszty związane z prowadzeniem ośrodka wypoczynkowego rozliczane są w ramach działalności Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Usługi w tych obiektach świadczone są na rzecz podmiotów gospodarczych, a także dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Tylko sporadycznie usługi są świadczone na rzecz własnych pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00