Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Gd 558/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędziowie Sędzia NSA Alicja Stępień, Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Marzena Cybulska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi P.B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 29 maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2002 roku 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
W okresie od dnia 14 marca 2006 roku do dnia 18 lipca 2006 roku inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej przeprowadzili postępowanie kontrolne obejmujące badanie prawidłowości rozliczenia z budżetem przez P.B. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "A" P.B., z tytułu podatku od towarów i usług za lata 2001 i 2002. W wyniku powyższej kontroli zakwestionowano prawo skarżącego do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT nr [...] z dnia [...] i nr [...] z dnia [...], wystawionych przez J.K. Ponadto zakwestionowano prawo skarżącego do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w łącznej wysokości [...] zł., a wynikający z faktur VAT wystawionych w okresie od maja do grudnia 2002 r. przez "B" sp. z o.o. z siedzibą w O. (zwaną dalej spółką "B").
W ocenie organów podatkowych powyższe faktury wystawione przez
J.K. i spółkę "B" nie odzwierciedlały faktycznego przebiegu zdarzeń gospodarczych. W odniesieniu do faktur wystawionych przez J.K. organy podatkowe stwierdziły, że wystawca ten nie dokonał sprzedaży ujętej w fakturach, a opisane transakcje nie miały miejsca. Podobnie organy podatkowe w odniesieniu do faktur VAT wystawionych przez spółkę "B" przyjęły, że dokumentują one czynności, które nie zostały dokonane. Organy podatkowe uznały wprawdzie, że spółka "B" sprzedała skarżącemu olej napędowy w ilościach i za cenę widniejącą na wystawionych przez nią fakturach, jednakże z materiału dowodowego sprawy wynika, że sprzedane paliwo pochodziło z niewiadomych źródeł. W konsekwencji przyjęły, że transakcje nabycia paliwa przez spółkę "B" nie miały miejsca, albowiem brak jest podmiotów, które legalnie wprowadziły paliwo do obrotu. Wprowadzenie do obrotu paliwa pochodzącego z niewiadomego źródła nie daje zaś prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących te transakcje.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right