Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Ol 503/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Czajkowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Zofia Skrzynecka,, Sędzia WSA Renata Kantecka, Protokolant Paweł Guziur, po rozpoznaniu Olsztynie na rozprawie w dniu 18 grudnia 2008r. sprawy ze skargi R. F. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 20 grudnia 2007 r., R.F. zwrócił się o wydanie, na podstawie art. 14b § 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), interpretacji indywidualnej w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży działek. Opisując w związku z zapytaniem zaistniały stan faktyczny, jak i zdarzenie przyszłe, podatnik wskazał, że jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 10 ha położonego przy ul. "[...]" w O. Gospodarstwo to było własnością jego rodziny od czasów przedwojennych, zaś R.F. przejął je na mocy umowy darowizny zawartej z rodzicami w 1978 r., co zostało potwierdzone aktem notarialnym Rep. A Nr "[...]". Wnioskodawca oświadczył, iż prowadząc gospodarstwo zajmował się m.in. chowem bydła hodowlanego, opasowego i produkcją zbóż, zaś w chwili złożenia przedmiotowego wniosku - uprawą użytków zielonych i pastwisk. Jak wskazał, w 2003 r. wydzielił z tego gospodarstwa kilka działek rolnych, przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego O. pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Uznanie przez Urząd Skarbowy, iż od marca 2004 r. sprzedaż tych działek została objęta podatkiem VAT, było w ocenie strony niesłuszne, budząc wiele kontrowersji i niejasności.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, podatnik podniósł, że działki rolne przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe i wydzielone z gospodarstwa rolnego, w sytuacji gdy stanowią majątek osobisty strony, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W odpowiedzi na wezwanie organu z dnia 18 lutego 2008 r., oświadczył natomiast, że w przyszłości ma zamiar sprzedać działki jednemu nabywcy, w drodze jednej transakcji sprzedaży, zawartej osobiście, bez udziału pośredników. Dodał, iż nie dokonywał przygotowania gruntu do sprzedaży poprzez uzbrojenie terenu, czy też przekwalifikowanie na tereny budowlane. W przeszłości nie nabywał żadnych innych gruntów. Do 2006 r. dokonał sprzedaży wydzielonych z gospodarstwa rolnego sześciu działek rolnych, przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe. W celu rozliczenia tych transakcji zarejestrował się jako czynny podatnik VAT i odprowadził podatek należny. Wyjaśnił, iż obecnie nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i nie jest czynnym podatnikiem VAT. W przyszłości nie planuje masowo zbywać gruntów. W sytuacji natomiast kiedy dojdzie do ich sprzedaży, będą to trzy działki rolne, przeznaczone w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, drogę i osadnik wodny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00