Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Łd 417/08
Dnia 22 grudnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA: Małgorzata Łuczyńska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA: Irena Krzemieniewska Sędzia WSA: Monika Krzyżaniak Protokolant Referent stażysta Dominika Ratajczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2008 roku sprawy ze skargi A. G. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę
Uzasadnienie
III SA/Łd 417/08
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia [...]. Nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r. Nr 98 poz. 1071 ze zm.), art. 17 § 1, art. 34 § 1 w związku z art. 33 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] Nr [...] uznające za bezzasadne wniesione zarzuty - utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.
Jak wynika z uzasadnienia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. wystawił w dniu 30 października 2007r. tytuł wykonawczy Nr [....] obejmujący zaległość A. G. z tytułu podatku od towarów i usług za sierpień 2007r. i skierował go do przymusowej realizacji w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji. Organ egzekucyjny zastosował środki egzekucyjne w postaci zajęcia prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność z rachunków bankowych w Banku Spółdzielczym w A. O/R. oraz w Banku Spółdzielczym S. Centrala oraz zajęcia prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność z wynagrodzenia za pracę w A Sp. z o.o.
W dniu 15 listopada 2007 roku do organu egzekucyjnego wpłynęło pismo A. G. zawierające zarzuty w sprawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Jednocześnie A. G. wniósł o umorzenie postępowania egzekucyjnego i wstrzymanie czynności egzekucyjnych do czasu rozpatrzenia zarzutu. W uzasadnieniu oświadczył, że w dniu 9 listopada 2007 roku skierował do Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. wniosek o udzielenie pomocy publicznej w formie rozłożenia na raty zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za miesiąc sierpień 2007r. oraz o umorzenie odsetek. W ocenie zobowiązanego wystąpienie z wnioskiem o rozłożenie na raty zaległości podatkowej stanowi podstawę zarzutu, o jakim mowa w art. 33 pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Podniósł, że celem prowadzenia egzekucji jest wyegzekwowanie należności w sytuacji uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku, tymczasem w przedmiotowej sprawie taka sytuacja nie ma miejsca, skoro podatnik skierował wniosek o rozłożenie zaległości na raty.