Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Łd 1119/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak Sędziowie Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Sędzia NSA Teresa Porczyńska Protokolant Asystent sędziego Joanna Wegner po rozpoznaniu w Łodzi na rozprawie w dniu 11 grudnia 2008 r. przy udziale --- sprawy ze skargi A. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [....] w przedmiocie ustalenia podatku od nieruchomości na 2008 rok oddala skargę

Uzasadnienie

A.N. jest Komornikiem Sądowym przy Sądzie Rejonowym w Z. Na potrzeby swojej kancelarii komorniczej wykorzystuje grunt o pow. 235 m2, którego jest użytkownikiem wieczystym, oraz część (o pow. 163 m2) położonego na nim budynku, którego jest właścicielem.

Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta Z. ustalił stronie podatek od nieruchomości na 2008 r. w kwocie 2.933,- zł uznając, że powyższy budynek i grunt, na którym jest usytuowany, są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. W podstawie prawnej rozstrzygnięcia powołał m.in. art. 2-7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zmianami).

W odwołaniu od tej decyzji podatnik wniósł o jej uchylenie i ustalenie podatku według stawki dla budynków i gruntów niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W uzasadnieniu wskazał, że pełnienie funkcji komornika sądowego nie wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Status prawny komornika sądowego określa ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. nr 167, poz. 1191 ze zmianami), zgodnie z którą komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, organem władzy publicznej. W związku z tym wskazanie w tej ustawie, że komornik wykonuje czynności na własny rachunek oznacza tylko tyle, że finansuje te czynności z uzyskiwanych opłat egzekucyjnych. Ponadto gdyby komornik rzeczywiście prowadził działalność gospodarczą, to zbędny byłby przepis art. 28 powołanej ustawy, stanowiący, że "do komornika stosuje się przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ubezpieczeniu społecznym oraz o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, dotyczące osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą", bo przepisy wymienionych ustaw stosowałyby się do niego wprost. Komornik nie wykonuje też działalności zawodowej, o której mowa w art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zmianami), gdyż ta winna być wykonywana nie tylko na własny rachunek ale i we własnym imieniu. Komornik działa natomiast w imieniu Państwa, posługując się przy tym pieczęcią urzędową z godłem Państwa. Trudno też kwalifikować działalność komornika jako wykonywanie wolnego zawodu, ponieważ jego status zaledwie zbliża się do statusu przedstawicieli wolnych zawodów, zachowując daleko idące odrębności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00