Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 listopada 2008 r., sygn. VI SA/Wa 1748/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Protokolant Patrycja Wrońska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2008 r. sprawy ze skargi W. N. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2008 r. Nr [...] Komendant Główny Policji utrzymał w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. z dnia [...] kwietnia 2008 r. Nr [...] cofającą skarżącemu, W. N. pozwolenie na broń palną myśliwską do celów łowieckich.

Do wydania decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w S. z dnia [...] grudnia 1999 r. sygn. akt: [...] skarżący, W. N. został skazany za spowodowanie, w związku z kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwości, wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Powyższe, w ocenie Komendanta Wojewódzkiego Policji

w B. pozwalało zaliczyć skarżącego do kategorii osób wymienionych w art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (ubia) (tekst jednolity z 2004 r. Dz. U. Nr 52, poz. 525 ze zm.) a więc takich, co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego i na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 2 ubia cofnąć skarżącemu pozwolenie na broń myśliwską.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący zarzucił rozstrzygnięciu organu I instancji błąd w ustaleniach faktycznych polegający na przyjęciu, że zaobserwowano u niego negatywne tendencje w zakresie posiadania i korzystania z broni bez należytej staranności w przyszłości, oraz że charakteryzuje go skłonność do nadużywania alkoholu i nierzadko wywołana nim nadmierna porywczość dyskwalifikująca skarżącego i urealniająca obawę, że może użyć broni w celach niezgodnych z prawem. Dodatkowo, skarżący podniósł naruszenie art. 15 ust. 1 pkt 6 i art. 18 ubia poprzez ich zastosowanie, podczas gdy w jego ocenie przedmiotowe postępowanie nie wskazuje na wyczerpanie znamion ww. przepisów. Skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji oraz dopuszczenie dowodu z kserokopii orzeczenia psychologicznego nr [...] z dnia [...] maja 2007 r. Argumentując swoje stanowisko skarżący potwierdził, iż spowodował, prowadząc samochód w stanie nietrzeźwości, wypadek drogowy, w wyniku którego śmierć poniosła jedna osoba. Zaznaczył jednak, że był to jedyny przypadek nadużycia przez niego alkoholu, a od zdarzenia minęło 9 lat. Dodał, iż od momentu odbywania kary pozbawienia wolności, swym zachowaniem dawał podstawę do pozytywnej oceny, o czym świadczy chociażby opinia jaką cieszy się w miejscu zamieszkania. Nie wykazuje skłonności do nadużywania alkoholu lub podobnych używek. Prawidłowo przechowuje broń. Załączona do akt sprawy negatywna opinia zarządu jego macierzystego koła łowieckiego [...] w S. podyktowana jest chęcią zemsty za zawiadomienie przez niego organów ścigania o popełnieniu przestępstwa przez jednego z członków koła oraz za żądanie rozliczenia się przez Zarząd ze składek członkowskich. Skarżący podniósł również, że w jego ocenie skazanie za przestępstwo z art. 177 § 1 i 2 kk. w zw. z art. 178 kk. nie może stanowić jedynej podstawy cofnięcia pozwolenia na broń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00