Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2008 r., sygn. III SA/Wa 1509/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko (sprawozdawca), Asesor WSA Maciej Kurasz, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2008 r. spraw ze skarg M. P. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr: [...], [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji oddala skargi

Uzasadnienie

Wnioskami z dnia 6 września i 25 października 2007r. M. P. (Skarżąca w niniejszych sprawach), wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w W. o stwierdzenie nieważności ("unieważnienie") decyzji ostatecznych Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] sierpnia 2007r. i [...] października 2007r. wraz z poprzedzającymi je decyzjami Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W., którymi to decyzjami umorzono - jako bezprzedmiotowe - postępowania podatkowe w sprawie umorzenia należnego podatku od darowizny.

Motywując swoje wnioski Skarżąca, w oparciu o przesłankę wymienioną w art. 247 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.; dalej powoływanej jako "Ordynacja podatkowa"), podniosła, że w sytuacji, gdy obowiązek zapłaty podatku wynikał z zawartej z bankiem (jako darczyńcą) umowy, i zapłata ta warunkowała uruchomienie kolejnych kwot darowizny, zapłaty takiej nie można traktować jako dobrowolnej. Nie powinna ona zatem skutkować umorzeniem postępowania o udzielenie ulgi w postaci umorzenia podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00