Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 listopada 2008 r., sygn. IV SA/Wa 1273/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Napiórkowska, Sędziowie Sędzia WSA Aneta Dąbrowska, Sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran (spr.), Protokolant Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2008 r. sprawy ze skargi Kopalni [...] w K. S.A. na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji - oddala skargę -

Uzasadnienie

Decyzją z dnia (...) maja 2008 r. Minister Środowiska utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia (...) stycznia 2008 r. odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w P. z dnia (...) lutego 1996 r. dotyczącej zezwolenia na czasowe wyłączenie z produkcji gruntu leśnego o powierzchni 4,06 ha oraz ustalenia opłaty rocznej i odszkodowania z tytułu przedwczesnego wyrębu drzewostanu, a także zobowiązywania do wykonania rekultywacji, zgodnie z decyzją wójta Gminy K. z dnia (...) grudnia 1993 r.

W uzasadnieniu decyzji Minister podał, że wnioskiem z dnia 29 października 2007 r. Kopalina (...) S.A. w K. wniosła, na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 Kpa, o stwierdzenia nieważności powyższej decyzji z dnia (...) lutego 1996 r. w części, w jakiej decyzja ta nakładała na wnioskodawcę obowiązek zawarcia umowy dzierżawy gruntów wyłączonych na mocy tej decyzji z produkcji leśnej, uzasadniając, iż w momencie wydawania decyzji powstało prawo wnioskodawcy do użytkowania - na cele nieleśne - gruntów wyłączonych z produkcji, w związku z ustaleniem w niej opłaty rocznej. Zdaniem wnioskodawcy, tym samym zobowiązanie do zawarcia umowy dzierżawy spowodowało podwójne obciążenie z tego samego tytułu. Minister wskazał, że rozpoznając powyższy wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w decyzji z dnia (...) stycznia 2008 r. stwierdził, iż strona niewłaściwie interpretuje podstawę do ponoszenia opłat wynikającą z odrębnych aktów prawnych. Opłaty roczne i odszkodowanie z tytułu przedwczesnego wyrębu drzewostanu wynikające z art. 11 i art. 12 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. to opłaty mające charakter publicznoprawny i zostały one ustalone decyzją z dnia (...) lutego 1996 r. Organ wskazał, iż umowa dzierżawy ma charakter cywilnoprawny i opłaty z tego tytułu wynikają z kodeksu cywilnego, natomiast przedmiotowa umowa była jedynym sposobem uzyskania przez stronę prawa do dysponowania gruntami i nie ma związku z opłatami należnymi na podstawie przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Minister Środowiska odnosząc się do zarzutów odwołania wskazał ponadto, iż w niniejszej sprawie grunt stanowi własność Skarbu Państwa - reprezentowanego przez Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych - który jednocześnie był organem prowadzącym postępowanie, co sprawiło że interesy właściciela były należycie zabezpieczone w postępowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00