Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 listopada 2008 r., sygn. II SA/Po 306/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Zieliński Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga (spr.) Sędzia WSA Maria Kwiecińska Protokolant St. sekretarz sąd. Joanna Wieczorkiewicz-Skoczek po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2008r. sprawy ze skargi W. G. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [..] Nr [..] w przedmiocie nakazu rozbiórki domku letniskowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w C. z dnia [..] Nr [..], II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego kwotę 500-,zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ B. Drzazga /-/ A. Zieliński /-/ M. Kwiecińska
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w C. decyzją z dnia [..] na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (j.t. z 2000r. Dz.U. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) nakazał inwestorowi W. G. dokonać rozbiórki budynku letniskowego o wymiarach 10,20m x 10,24m, usytuowanego na nieruchomości położonej we wsi B., Gm. W. (działa nr [..]).
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że 9 kwietnia 2001r. prowadząc kontrolę na działce nr [..] we wsi B. będącej własnością W. G. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie samowolnie pobudowanego na tej działce budynku letniskowego. W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych organ stwierdził, że na posesji tej znajduje się domek letniskowy o wymiarach 10,20 m x 10,24 m, wysokości 3,10 m (okap) i 3,25 m (kalenica). Domek ten, zgodnie z oświadczeniem inwestora, wykonano w konstrukcji szkieletowej drewnianej, ustawionej na słupach betonowych. Ściany obiektu z zewnątrz obito deskami układanymi na zakładkę, od środka zaś płytą kartonowo-gipsową i ocieplono wełną mineralną. Dach budynku wybudowano w konstrukcji drewnianej krytej papą. Stwierdzono również, że inwestor nie okazał się żadnym dokumentem mogącym potwierdzić legalność budowy obiektu. Stąd postanowieniem z [..] organ wstrzymał budowę tegoż obiektu oraz nałożył na inwestora obowiązek przedstawienia w terminie do 30 kwietnia 2007r. zaświadczenia Burmistrza Miasta i Gminy W. o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego planu miejscowego, albo ostatecznej, w dniu wszczęcia postępowania, decyzji o warunkach zabudowy terenu, w przypadku braku obowiązującego planu miejscowego, a także 4 egzemplarzy projektu architektoniczno-budowlanego oraz oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Po upływie wyznaczonego terminu organ decyzją z dnia [..] nakazał inwestorowi rozbiórkę przedmiotowego domku letniskowego. W wyniku odwołania Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z [..] uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W następstwie powyższego organ I instancji zwrócił się do właściwego organu gminy o wskazanie, czy działka oznaczona nr [..] posiada prawo do zabudowy poprzez uwzględnienie jej w ustaleniach planu miejscowego gminy W. albo w przypadku braku planu ostatecznej w dniu wszczęcia postępowania decyzji o warunkach zabudowy terenu. W odpowiedzi Burmistrz W. poinformował, że działka ta nie jest objęta obowiązującym planem miejscowym, nie wydano dla niej również decyzji o warunkach zabudowy. Z kolei w planie obowiązującym do 31 grudnia 2003r. działka ta nie posiadała prawa do zabudowy.