Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 listopada 2008 r., sygn. II SA/Ol 746/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Janina Kosowska Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2008 roku sprawy ze skargi J. F. na decyzję Kierownika Urzędu z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich 1/ uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; 2/ zasądza od Kierownika Urzędu na rzecz skarżącego J. F. kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; 3/ orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Po rozparzeniu wniosku J.F. o przyznanie uprawnień kombatanckich z tytułu urodzenia w dniu 20 kwietnia 1945r. na terenie byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich - Litwy, w miejscowości S., gdzie przymusowo deportowana została jego rodzina, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z "[...]" Nr "[...]", działając na podstawie art. 1 - 4 oraz art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2002r. Nr 42, poz. 371 ze zm.) zwanej dalej: ustawą o kombatantach, odmówił wnioskodawcy przyznania uprawnień kombatanckich. Uznano bowiem, iż urodzenie na terenie ZSRR nie stanowi represji, ani też innej działalności kombatanckiej w rozumieniu powołanej ustawy o kombatantach.

Od decyzji tej J.F. złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Uzupełnił dotychczas przedstawione informacje o szczegółowy życiorys, w którym podkreślił, że całą jego rodzinę zamieszkującą w miejscowości Z., położonej obecnie w granicach województwa Podlaskiego, władze niemieckie deportowały w 1941r. do ZSRR na przymusowe prace w gospodarstwie rolnym Niemca. Możliwość powrotu pojawiła się dopiero pod koniec 1945r., z czego skorzystała ocalała część jego rodziny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00