Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Łd 335/11

 

Dnia 9 czerwca 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.) Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Protokolant asystent sędziego Jarosław Moraczewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2011 roku sprawy ze skargi K. S. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...]; 2. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz K. S. kwotę 100 (sto) tytułem kosztów postępowania.

Uzasadnienie

K. S. wniosła o przyznanie uprawnień kombatanckich, bowiem jak wskazała w uzasadnieniu wniosku w okresie II wojny światowej po przymusowym wysiedleniu wraz z rodzicami i rodzeństwem do N. na przymusowe roboty, przebywała w obozie w miejscowości W. Nadto cała jej rodzina pracowała w miejscowości M. w gospodarstwie rolnym

Decyzją z dnia [...]r. nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie art. 1, art. 2, art. 3 i art. 4 oraz art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz, U. z 2002r., Nr 42, poz. 371 ze zm.) odmówił K. S. przyznania uprawnień kombatanckich. Organ w lakonicznym uzasadnieniu przytoczył przepis art. 22 ust.1 ustawy o kombatantach i stwierdził, ze akta sprawy nie zawierają dowodów prowadzenia działalności kombatanckiej lub represji na podstawie ustawy. W uzasadnieniu organ wskazał również, że z tytułu deportacji do pracy przymusowej, w tym osadzenia w obozie pracy przymusowej przysługuje świadczenie pieniężne określone w ustawie z dnia 31 maja 1996 roku o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. Nr 87 poz.395 ze zmianami, dalej powoływanej jako ustawa o świadczeniu pieniężnym), zaś skarżącej odmówiono uprawnienia do tego świadczenia decyzją z dnia [...] roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00