Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 listopada 2008 r., sygn. I SA/Go 734/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz (spr.) Asesor WSA Alina Rzepecka Protokolant Asystent sędziego Aleksandra Kosiecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2008 r. sprawy ze skargi M.M. i M.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie podatku od nieruchomości za rok 1995 oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 11 sierpnia 2008 r. małżonkowie M. i M.M., za pośrednictwem Samorządowego Kolegium Odwoławczego , zwanego też SKO lub Kolegium, wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim skargę na decyzję tego Kolegium z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...], w której organ ten utrzymał w mocy swoją decyzję wydaną w pierwszej instancji, tj. decyzję z dnia [...] maja 2008 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej Burmistrza z dnia [...] marca 1995 r. Nr [...] ustalającej wysokość podatku od nieruchomości za rok 1995.

Jak wynika z akt, stan sprawy był następujący: Burmistrz za pismem z dnia [...] listopada 2007 r. przekazał Samorządowemu Kolegium Odwoławczemu sprawę stwierdzenia nieważności szeregu decyzji podatkowych w podatku od nieruchomości dotyczących podatników M. i M.M.. Przekazanie obejmowało, m.in. decyzję Nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za rok 1995.

Burmistrz wskazał, że wystąpienie do SKO ma związek z pismem podatników z dnia [...] listopada 2003 r., w którym zwrócili się do niego z żądaniem zwrotu nadpłaconego podatku od nieruchomości za lata 1994-2002. Swoje żądanie podatnicy uzasadniali podnosząc, że do ustalenia wysokości podatku w wymienionym okresie została przyjęta nieprawidłowa podstawa opodatkowania, mianowicie zawyżona o 231 metrów powierzchnia nieruchomości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ponadto Burmistrz wskazał, że przekazanie sprawy następuje wobec sprecyzowania treści żądania przez podatników, co nastąpiło na wezwanie tego organu z dnia [...] października 2007 r. Wtedy to podatnicy, w swoim piśmie z dnia [...] października 2007 r. podali, iż domagają się "stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości poprzez wznowienie postępowania, stwierdzenie nieważności wcześniej wydanych decyzji oraz zwrot nadpłaconego podatku wraz z odsetkami".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00