Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 kwietnia 2013 r., sygn. I SA/Kr 262/13

 

|Sygn. akt I SA/Kr 262/13 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 23 kwietnia 2013r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski, Sędziowie: WSA Grażyna Firek, WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), Protokolant: Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2013r., sprawy ze skargi Prokuratora Prokuratury Okręgowej w K., przy uczestnictwie K. Sp. z o.o. w Z., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 14 grudnia 2012r. Nr [...], w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji, - skargę oddala -

Uzasadnienie

Decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 20 sierpnia 2012 r. nr [...], po rozpatrzeniu sprzeciwu Prokuratora Prokuratury Okręgowej od decyzji Wójta Gminy Z. z dnia 28 grudnia 2001 r., znak [...], odmówiono wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności tej decyzji.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że pismem z dnia 15 grudnia 2011 r. Prokurator Prokuratury Okręgowej wniósł sprzeciw od decyzji ostatecznej Wójta Gminy Z. z dnia 28 grudnia 2001 r., znak [...] o uchyleniu decyzji Wójta Gminy Z. z dnia 15 października 2001 r. znak [...] ustalającej dla "K." Sp. z o.o. B. wysokość zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości. Decyzji tej Prokurator zarzucił rażące naruszenie art. 226 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz.479 z późn. zm.) polegające na uchyleniu własnej decyzji bez rozstrzygnięcia merytorycznego oraz art. 226 i art. 228 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej poprzez zaniechanie przez organ podatkowy I instancji zbadania dopuszczalności odwołania wniesionego przez inny podmiot i uznanie, że zachodzą przesłanki umożliwiające zmianę własnej decyzji. W związku z powyższym Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji Wójta Gminy Z. z dnia 28 grudnia 2001 r., znak [...].

Odnosząc się do powyższego sprzeciwu stwierdzono, że w świetle art. 184 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz.1071) prokuratorowi służy prawo wniesienia sprzeciwu od decyzji ostatecznej, jeżeli przepisy kodeksu lub przepisy szczególne przewidują wznowienie postępowania, stwierdzenie nieważności decyzji albo jej uchylenie lub zmianę. W rozpatrywanej sprawie wniesiono sprzeciw od decyzji wydanej na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, a zatem przy rozpatrzeniu sprzeciwu należy uwzględnić przepisy Ordynacji podatkowej regulujące tryb stwierdzenia nieważności. W świetle natomiast art. 249 § 1 Ordynacji podatkowej nie można skutecznie domagać się wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej, jeżeli żądanie zostało wniesione po upływie 5 lat od dnia doręczenia decyzji. Termin ten ma charakter przedawniający, co oznacza, że nie może on być przywracany w trybie przepisów art. 162 i 163 Ordynacji podatkowej. Jest to termin zawity i jego przekroczenie ma ten skutek, że wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji nie podlega merytorycznemu rozpoznaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00