Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 listopada 2008 r., sygn. II SA/Gl 721/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant Referent Anna Cyganek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2008 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie odmowy uchylenia, w wyniku wznowienia postępowania, decyzji o pozwoleniu na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Starosty C. z dnia [...] r. nr [...] oraz poprzedzające postanowienie Starosty C. z dnia [...] r. 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku

Uzasadnienie

Decyzją Starosty C. z dnia [...] r. nr [...] zatwierdzono projekt budowlany i udzielono I. S. i R. S. pozwolenia na rozbudowę i nadbudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr [...] w A. ul. [...].

Pismem z daty [...]r. J. S. wystąpiła do Wojewody [...] z wnioskiem o wznowienie postępowania w powyższej sprawie na podstawie art. 145 § 1 pkt 4,1,2 i 5 kpa oraz wstrzymanie wykonania i zbadanie zgodności z prawem wydanej decyzji.

Wojewoda [...] postanowieniem z dnia [...]r. nr [...] przekazał powyższy wniosek w części dotyczącej wznowienia postępowania Staroście C.

Nadto, pismem z daty [...]r. J. S. zwróciła się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w K. o niezwłoczne podjęcie kontroli, ustalenie stanu faktycznego i wyciągnięcie konsekwencji wobec osób winnych w zakresie przestrzegania prawa, a w szczególności przepisów ustawy o ochronie środowiska, przy wykonywaniu robót budowlanych związanych z materiałami niebezpiecznymi, prowadzonych przez I. i R. S. W uzasadnieniu wyjaśniła, że budynek inwestorów pokryty jest znajdującymi się w nienajlepszym stanie płytami cementowo - azbestowymi, lecz nie została powiadomiona o postępowaniu w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Azbest jest zaś zaliczany do odpadów niebezpiecznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach ( Dz. U. Nr 62, poz. 628 ze zm.), a największe niebezpieczeństwo tego materiału występuje w trakcie usuwania wyrobów, co stanowi poważne zagrożenie dla środowiska, zdrowia i życia ludzi. Tymczasem projekt budowlany wbrew wymogom z art. 20 ust. 1 pkt 1 b Prawa budowlanego, nie zawiera informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, uwzględnianej w planie bioz, co do robót związanych z jego usuwaniem, nie przewidując zagrożeń z tego powodu. W tym względzie obowiązują zaś rozp. MGPiPS z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest ( Dz. U. Nr 71, poz. 649 ) oraz rozp. MGiP z dnia 14 października 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczeniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz programu szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania takich wyrobów ( Dz. U. nr 216, poz. 1824).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00