Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 listopada 2008 r., sygn. I SA/Gl 731/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Anna Wiciak, Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Protokolant Kamil Żurek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2008 r. sprawy ze skargi E. i A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy K. z dnia [...] nr [...] ustalającą wobec A. i E. P. podatek od nieruchomości za 2008 r. w kwocie [...] zł.

W uzasadnieniu zaskarżonego rozstrzygnięcia wskazano na wstępie, że organ I instancji decyzją z dnia [...] ustalił wymiar podatku od nieruchomości za 2008 r. w kwocie [...] zł, obejmując opodatkowaniem budynek mieszkalno-letniskowy o powierzchni [...] m 2, budynek pozostały o powierzchni [...] m 2 oraz grunt letniskowy o powierzchni [...] m 2.

Dalej Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. podało, że w odwołaniu od powyższej decyzji A. P. zażądała jej uchylenia w części wymierzającej podatek od budynku "mieszkalno-letniskowego". Strona wniosła również o przeprowadzenie dowodu z rejestru gruntów i budynków odnośnie działki [...],[...] obręb [...], gmina K. oraz o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego ds. budowlanych dla ustalenia, że budynek położony na powyższej nieruchomości jestem domem mieszkalnym wg przepisów prawa budowlanego. W uzasadnieniu odwołania strona wskazała m.in., że w prawie budowlanym nie ma kategorii budynków "mieszkalno-letniskowe", a podstawą wymiaru podatków są dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.

W dalszych wywodach organ odwoławczy przedstawił podstawowe zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości. W tej części uzasadnienia zaskarżonej decyzji przywołano art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 121, poz. 844 ze zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane: 1) grunty; 2) budynki lub ich części, 3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nie posiadające osobowości prawnej, będący właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych (art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Podstawę opodatkowania stanowi: dla gruntów - powierzchnia, dla budynków lub ich części powierzchnia użytkowa (art. 4 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Wysokość stawek podatku od nieruchomości określa właściwa rada gminy, przy czym nie mogą one przekraczać kwot wskazanych przez ustawodawcę (art. 5 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00