Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 listopada 2008 r., sygn. I SA/Gd 530/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Sędzia WSA Bogusław Woźniak (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Szymańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 listopada 2008 r. sprawy ze skargi "A" Spółka Jawna z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 7 maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, październik, listopad i grudzień 2005 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia [...] r., po rozpatrzeniu odwołań "A" s.c. (obecnie "A" sp. j.) od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, październik, listopad i grudzień 2005 r. utrzymał je w mocy.
Organ odwoławczy podzielił ocenę organu pierwszej instancji i stwierdził, że skarżąca dokonując rozliczenia podatku od towarów i usług za wskazane miesiące niesłusznie odliczyła podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez S. S., albowiem sługi opisane w fakturach wystawionych przez ten podmiot nie zostały faktycznie wykonane przez wskazanego na tych dokumentach wystawcę. Powyższe stwierdzenie wynika, zdaniem Dyrektora izby Skarbowej zwłaszcza z postępowania przeprowadzonego u wystawcy faktur - S. S. Nie posiada on podstawowej dokumentacji takiej jak: podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencja zakupów sprzedaży prowadzona dla potrzeb VAT, faktury zakupu. W złożonych zeznaniach S. S. stwierdził, że nie ma pojęcia czy prowadził ewidencje dla potrzeb VAT, nie wie jak wygląda faktura VAT, chociaż wyjaśnił, że wystawił ich około 200 do 300 sztuk, stwierdził również że sporządzał samodzielnie deklaracje VAT - 7 lecz nie pamięta co tam wpisywał i skąd brał dane. Ponadto rzekomy wykonawca usług opisanych w zakwestionowanych fakturach nie pamięta co i gdzie miał wykonywać dla strony. S. S. zaprzeczył jakoby miał wykonywać usługi samodzielnie, nie posiadał koniecznej dla ich wykonania wiedzy ani możliwości techniczno - organizacyjnych z uwagi na brak środków trwałych, transportowych i prawa jazdy. Firma przez niego prowadzona nie zatrudniała żadnych pracowników. Zarówno strona postępowania jak i S. S. nie potrafili wskazać żadnych osób, które fizycznie wykonywały roboty budowlane. Jako niewiarygodne ocenił Dyrektor izby Skarbowej zeznania S. S., że usługi na rzecz 22 kontrahentów, dla których wystawiał faktury świadczył za pośrednictwem podwykonawców. Przesłuchiwany wielokrotnie na tę okoliczność nie umiał wskazać nazwy żadnej firmy, której miałby podzlecać wykonywanie fakturowanych przez siebie usług, nie przedstawił również żadnych faktur zakupów ani jakichkolwiek innych dowodów, że faktycznie współpracował z podwykonawcami. Nie pamiętał żadnych faktów dotyczących zarówno jego ewentualnej współpracy z A s.c. jak również z żadnym z innych przedsiębiorców, którzy posiadali faktury przez niego wystawione.