Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 października 2008 r., sygn. I SA/Wr 854/08

Przepis art. 12 ust. 2 u.p.d.o.p. powinien być zastosowany przez płatnika przy przeliczeniu przychodu wyrażonego w walucie obcej podatnika - nierezydenta z tytułu otrzymanych odsetek od którego zobowiązany jest on pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych w dniu wypłaty ww. należności (stan pr. 2005r.).

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz, Sędziowie: Sędzia WSA - Ewa Kamieniecka, Asesor WSA - Dagmara Dominik (sprawozdawca), Protokolant: Katarzyna Gierczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 października 2008 r. przy udziale - sprawy ze skargi ,,A'' sp. z o.o. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie: orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej płatnika: I) uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. Nr [...] z dnia [...]; II) orzeka, że decyzje wymienione w pkcie I) nie podlegają wykonaniu; III) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz strony skarżącej kwotę 1.484 (słownie: tysiąc czterysta osiemdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego w W. orzekł o odpowiedzialności podatkowej płatnika -"A" sp. z o.o. z tytułu niepobrania oraz niewpłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego w prawidłowej wysokości od wypłaconych odsetek i określił zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych w wysokości 12.600 zł.

Z uzasadnienia ww. decyzji wynika, że strona zawarła z "B" z siedzibą w [...] następujące umowy pożyczki: w dniu [...] na kwotę [...] EUR; w dniu [...] na kwotę [...] EUR; w dniu [...] na kwotę [...] EUR. Do każdej z ww. umów dołączono harmonogram spłat kapitału i odsetek. Spółka otrzymała od pożyczkodawcy z [...] noty obciążeniowe dotyczące obciążenia odsetkami, w których określono termin obciążenia odsetkami odpowiednio w dniu [...]; [...]; [...]. W notach obciążeniowych wyszczególniono kwotę odsetek, podatek i odsetki netto. Wyceny spółka dokonała według średniego kursu EUR ogłoszonego przez NBP z dnia poprzedzającego otrzymanie not obciążeniowych. Natomiast wypłaty przedmiotowych odsetek dokonano odpowiednio w dniu [...]; [...]; [...]. Organ podatkowy pierwszej instancji wskazał, że w związku z wypłatą osobom zagranicznym odsetek, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej dalej "u.p.d.o.p.") z własnego rachunku dewizowego, stosownie do postanowień art. 12 ust. 2a u.p.d.o.p. spółka winna zastosować wycenę walut obcych według kursu sprzedaży stosowanego przez bank dewizowy z dnia wypłaty odsetek osobie zagranicznej. Stąd też zastosowanie przez spółkę do wyliczenia podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 10% od wypłaconych odsetek z tytułu ww. pożyczek kursów średnich NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez pożyczkodawcę spowodowało naruszenie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz zaniżenie wysokości tego podatku. W tym wypadku zastosowanie winny mieć bowiem kursy sprzedaży stosowane przez bank dewizowy z dnia wypłaty odsetek za granicę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00