Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 października 2008 r., sygn. III SA/Wa 803/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2008 r. sprawy ze skargi J. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. określił Skarżącej - J. sp. z o.o. w W. podatek od towarów i usług z tytułu importu towarów (farmaceutyków), wykazanego w dziesięciu zgłoszeniach celnych dokonanych w lutym 2000 r.

Wyjaśnił, że odrębnymi decyzjami wydanymi w postępowaniu celnym uznał powyższe zgłoszenia celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towarów oraz kwot wynikających z długu celnego i określił prawidłową ich wysokość, uwzględniającą udzielone Skarżącej upusty. Decyzje te utrzymane zostały w mocy przez Dyrektora Izby Celnej w W..

Organ I instancji powołał się na art. 6 ust. 7 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), dalej: "u.p.t.u. z 1993 r.", zgodnie z którym obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego; a także na art. 15 ust. 4 tej ustawy stanowiący, że podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło, przy czym jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy.

Naczelnik Urzędu Celnego podkreślił, że obniżenie wartości celnej towarów spowodowało zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a w konsekwencji jego określenie w kwocie niższej niż zadeklarowana w zgłoszeniach celnych. Szczegółowo wskazał sposób wyliczenia podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00