Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 października 2008 r., sygn. I SA/Wa 1196/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Tarnowska Sędziowie Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Asesor WSA Mirosław Gdesz Protokolant Ewa Nieora po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2008 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury [...] w W. sprawy ze skargi Prezydenta Miasta W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dnia [...] października 2006 r. nr [...], po rozpatrzeniu wniosku Miasta W. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody [...] z dnia [...] marca 1992 r. nr [...] (w decyzji błędnie podany nr [...]) odmawiającej stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez Dzielnicę Gminę W. nieodpłatnie własności nieruchomości zabudowanej położonej w W. przy ul. [...] (dawne Zakłady [...]), oznaczonej w ewidencji gruntów w obrębie ewidencyjnym [...] jako działka nr [...] o powierzchni [...] ha.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] marca 1992 r. odmówił stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez Dzielnicę Gminę W. własności przedmiotowej nieruchomości, która po odnowieniu operatu ewidencji gruntów położona jest przy ul. [...] i została oznaczona jako działa nr [...] w obrębie [...] o powierzchni [...] ha. Z wnioskiem o stwierdzenie nieważności tej decyzji Wojewody [...] wystąpił M. A., zastępca Dyrektora Dzielnicy [...] Gminy W. Po rozpatrzeniu jego wniosku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dnia [...] marca 2002 r. nr [...] odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody, a po ponownym rozpatrzeniu sprawy decyzją z dnia [...] lipca 2002 r. nr [...] utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] marca 2002 r. Wyrokiem z dnia 18 sierpnia 2004 r. (sygn. akt I SA 1952/02) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił obie decyzje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że w rozpatrywanej sprawie Minister naruszył przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, w tym art. 28, wszczął bowiem postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji odmawiającej komunalizacji nieruchomości bez zbadania, czy zgłaszający wniosek M. A. jako zastępca Dyrektora Zarządu Dzielnicy [...] był upoważniony do występowania w imieniu Dzielnicy [...]. W związku z zapadłym orzeczeniem pismem z dnia 9 listopada 2004 r. Naczelnik Delegatury Biura Gospodarki Nieruchomościami Geodezji i Katastru Urzędu W. w Dzielnicy [...], działając z upoważnienia Prezydenta Miasta W., potwierdził legalność czynności dokonanych przez M. A. podjętych w związku ze złożeniem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosku z dnia 21 września 1999 r. i podtrzymała ten wniosek. W tej sytuacji Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ponownie rozpoznał przedmiotową sprawę i decyzją z dnia [...] lipca 2006 r. odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody [...] z dnia [...] marca 1992 r. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że w rozpatrywanej sprawie znajdował zastosowanie art. 11 ust. 1 ustawy komunalizacyjnej, ponieważ w dniu jej wejścia w życie, czyli w dniu 27 maja 1990 r. sporna nieruchomość służyła wykonywaniu zadań publicznych należących do Ministra Kultury i Sztuki, a zadanie to w jego imieniu wykonywało Muzeum [...] w W.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00