Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 października 2008 r., sygn. III SA/Wa 1315/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (spr.), Asesor WSA Maciej Kurasz, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 października 2008 r. sprawy ze skargi T. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz T. M. kwotę 200 zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

T. M. we wniosku z [...] października 2007r. wystąpił o interpretację indywidualną art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm., daje jako "u.z.p.d.") oraz art. 5a pkt 6, art. 5b ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej zwana u.p.d.f.). Wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przewozu towarów samochodami o ładowności powyżej dwóch ton, która ma charakter usługowy i ciągły. W związku z tym zawarł umowę z jednym zleceniodawcą, której treść przytoczył. Wyjaśnił też, że wynika z niej, że może on świadczyć usługi także za pośrednictwem pracownika posiadającego odpowiednie kwalifikacje lub innego podmiotu gospodarczego posiadającego właściwe kwalifikacje. Nie zamierza, jednak z tej możliwości korzystać, bo wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Nie widzi też takiej potrzeby - ma wystarczającą liczbę zleceń, brak przestojów, osiąga zadawalające dochody. Wykonywanie zleceń od jednego zleceniodawcy jest wygodną formą współpracy, a nie koniecznością.

Współpraca między kontrahentami polega na tym, że zamawiający powiadamia stronę, jaki rodzaj ładunku będzie wiózł, dokąd i w jakim terminie ma go dostarczyć. Strona, wykorzystując swoją wiedzę, doświadczenie i rozeznanie o możliwościach dojazdu, załadunku i rozładunku ustala czas wyjazdu oraz trasę przewozu. W tym zakresie porównała swe usługi do usług budowlańców, którzy sami określają sposób i czas wykonania usługi, uwzględniając czynniki zewnętrzne, choć osoba zlecająca prace ustala, kiedy chciałaby mieć wykonaną usługę. Wyjaśniła ponadto, że ponosi odpowiedzialność materialną za przyjęty do przewozu ładunek oraz odpowiedzialność finansową za nieterminowe jego dostarczenie, co stanowi ryzyko przy wykonaniu zlecenia. Jeśli szkoda wyrządzona z winy strony nie zostanie pokryta przez ubezpieczyciela w co najmniej 50% (podnoszenie dźwigiem, holowanie, itp.), strona pokrywa pozostałą część, chyba że zleceniodawca określi inną wysokość odpowiedzialności. Wnioskodawca ponosi też koszty podróży, mandatów karnych i kar nałożonych przez organy władzy oraz część kosztów przejazdów autostradami, promami, mostami, tunelami oraz koszty wynikłe z winy strony. Płaci za przeglądy składu, legalizację tachografu, wymianę ogumienia, co świadczy o działalności gospodarczej, podobnie jak zapis umowy, że zamawiający wypłaca 90% należności za wykonaną usługę w miesiącu zlecenia, a pozostałą część płaci po otrzymaniu zapłaty za fracht. Ryzyko gospodarcze strony stanowi możliwość nieotrzymania 10% należności, gdy nie zapłacą za fracht. Może się również zdarzyć, że zleceniodawca nie wypłaci 90% należności, skoro rozliczenia między kontrahentami nie zawsze dochodzą do skutku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00