Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 października 2008 r., sygn. I SA/Wa 663/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rudnicka Sędziowie Sędzia WSA Emilia Lewandowska Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Protokolant Monika Chorzewska-Korczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 października 2008 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania odszkodowania oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Wojewoda [...] decyzją z [...] lutego 2008 r. nr [...] po rozpatrzeniu odwołania M. S. utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta W. z [...] czerwca 2007 r. nr [...] odmawiającą ustalenia odszkodowania za nieruchomość położoną w W. przy ul.[...] , oznaczoną jako działka nr [...] o powierzchni [...] m2 zapisanej w księdze wieczystej nr hip.[...] .

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że organ I instancji decyzją z [...] czerwca 2007 r. odmówił przyznania odszkodowania za przedmiotową nieruchomość ponieważ stwierdził, że byli jej właściciele utracili faktyczną możliwość władania nią przed 5 kwietnia 1958 r.

Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem M. S. złożyła odwołanie wnosząc o jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. Po rozpatrzeniu odwołania organ odwoławczy stanął na stanowisku, że nie może ono zostać uwzględnione. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia Wojewoda przywołał treść art. 215 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. z 2004 r. Dz. U. Nr 261, poz. 2603, ze zm.). Podkreślił, że na mocy przepisów przywołanej ustawy za grunt nieruchomości objętej dekretem z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy odszkodowanie przysługuje byłemu właścicielowi wyłącznie, jeśli przed 5 kwietnia 1958 r. grunt był w jego faktycznym władaniu i przedmiotowa działka mogła być przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne. Dokonując analizy zebranego w sprawie materiału dowodowego organ odwoławczy w oparciu o treść pisma Biura [...] z 12 stycznia 1949 r. (k-11 akt [...] przy ul.[...] ) i pisma Prezydium Zarządu Miejskiego z 16 kwietnia 1949 r. (k-6 tych akt) uznał, że faktyczne władztwo nad przedmiotową nieruchomością było sprawowane przez podmioty publiczne do 31 grudnia 1955 r. Przedmiotowa działka była przeznaczona pod zielony i sportowy teren [...] oraz pozostawała do tej daty w zarządzie i użytkowaniu Wydziału Oświaty Urzędu W.. Fakt rzeczywistego zadysponowania sporną nieruchomością na potrzeby [...] potwierdza także treść pisma Zarządu Miejskiego W. Wydziału Polityki Budowlanej (k- 16 akt [...]).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00