Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 padziernika 2008 r., sygn. IV SA/Po 380/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska Sędziowie NSA Ewa Makosz-Frymus (spr.) WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 08 października 2008 r. sprawy ze skargi K. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę /-/ I. Kucznerowicz /-/ E. Kręcichwost-Durchowska /-/ E. Makosz-Frymus WSA/wyr.1-sentencja wyroku

Uzasadnienie

Orzeczeniem lekarskim nr [...] z 29 września 2006r., po przeprowadzeniu postępowania zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz.U. z 2002r., nr 132, poz. 1115, dalej: rozporządzenie w sprawie wykazu chorób zawodowych) rozpoznano u K. B. zaburzenia czynnościowe głosu - dysfonię hyperfunkcjonalną. Jednocześnie nie stwierdzono w narządzie głosu zmian o typie guzków głosowych, wtórnych zmian przerostowych fałdów głosowych, niedowładów mięśni przywodzących i napinających fałdy głosowe z niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią, które stanowią podstawę do rozpoznania choroby zawodowej. W orzeczeniu wskazano, że dolegliwości związane z narządem głosu są spowodowane nieprawidłową emisją głosu i nie figurują w wykazie chorób zawodowych.

Skarżąca złożyła wniosek o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego, podnosząc, że przez 39 lat pracowała jako nauczycielka matematyki w szkole podstawowej. Dalej wskazała, że problemy z narządem głosu zaczęły się w latach 80 tych, a potem nasiliły w latach 90 tych. Skarżąca podała, że nieprawidłowa emisja głosu jest wynikiem długoletniej pracy w szkole podstawowej.

Kolejnym orzeczeniem lekarskim nr [...] z 1 marca 2007r.wydanym przez lekarzy z Instytutu Medycyny Pracy, Przychodni Chorób Zawodowych, nie rozpoznano u K. B. choroby zawodowej narządu głosu. Uznano, że stwierdzone zmiany morfologiczno-czynnościowe w zakresie krtani nie są objęte wykazem chorób zawodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00