Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 padziernika 2008 r., sygn. II SA/Po 344/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędzia WSA Maria Kwiecińska Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2008 r. sprawy ze skargi "A" Spółki Jawnej w T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia (...) nr (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację inwestycji oddala skargę. /-/ E. Podrazik /-/ A. Łaskarzewska /-/ M. Kwiecińska
Uzasadnienie
Decyzją nr (...) z dnia (...) 2006 r. Wójt Gminy P., na podstawie art. 56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. Dz.U. z 2008 r. Nr 25 poz. 150 ze zm.), określił środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na zmianie sposobu użytkowania części istniejącej hali magazynowej na halę produkcyjną oraz budowę pomieszczeń socjalno-biurowych w miejscowości T. na działce nr (...).
Pismem z dnia (...) 2006 r., sprecyzowanym w dniu (...) 2006 r., B. i J. K. wnieśli do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. żądanie stwierdzenia nieważności wyżej opisanej decyzji Wójta Gminy P. W uzasadnieniu podali, iż decyzja wydana została bez przeprowadzenia właściwego postępowania z udziałem społeczeństwa, stronom uniemożliwiono wypowiedzenie się, przed wydaniem decyzji, co do zebranych w sprawie materiałów, jak również nieprawidłowo wszczęto postępowanie naruszając zasady ogłaszania określone w art. 31, art. 32, art. 53 ustawy Prawo ochrony środowiska. Skarżący wskazali, iż Wójt zamieścił ogłoszenie o wszczęciu postępowania jedynie na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu Gminy. Ich zdaniem powyższe uchybienia wskazywały, iż decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa i jest nieważna.