Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 października 2008 r., sygn. IV SAB/Po 16/08
W IMIENIU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 16 października 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Dybowski Sędziowie NSA Ewa Makosz - Frymus WSA Bożena Popowska (spr.) Protokolant Sekr. sąd. Justyna Hołyńska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 16 października 2008 r. sprawy ze skargi T. Cz. na bezczynność Komendanta Miejskiego Policji [...] w przedmiocie dopłaty do wypoczynku zobowiązuje Komendanta Miejskiego Policji [...] do wydania decyzji administracyjnej rozstrzygającej wniosek o wypłatę świadczenia pieniężnego w postaci dopłaty do wypoczynku w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku /-/ B. Popowska /-/ M. Dybowski /-/ E. Makosz-Frymus JH
Uzasadnienie
Skarżący T.Cz. zawieszony został w czynnościach służbowych z dniem [...] roku (postanowienie, sygn. akt [...]) przez Prokuraturę Okręgową w P., w związku z przedstawionym mu zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1 ustawy dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U 97/88/553 ze zm. - dalej KK).
Rozkazem Personalnym Nr [...] z dnia [...] roku (wydanym na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 9 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 06 kwietnia 1990 roku o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm. - dalej upol)) Komendant Miejski Policji w P. zwolnił ze służby w Policji T.Cz. - z dniem [...] roku - w związku z upływem 12 miesięcy zawieszenia w czynnościach służbowych.
W rozstrzygnięciu rozkazu Komendant Miejski Policji w P. określił, iż z powodu zawieszenia w czynnościach służbowych trwającego nieprzerwanie od dnia [...] roku, policjant nie otrzyma ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe i dodatkowe. Zgodnie bowiem z dyspozycją § 6 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002 r. w sprawie urlopów policjantów ( Dz. U. Nr 81, poz. 740 ze zm. - dalej rozporządzenie z 7 czerwca 2002 r.) policjantowi nie udziela się urlopu wypoczynkowego w okresie zawieszenia w czynnościach służbowych. Ponieważ decyzja o zawieszeniu w czynnościach służbowych nie została uchylona, nie można wypłacić ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy za [...] i [...] rok, albowiem urlopy te do dnia zwolnienia ze służby nie mogły mu być udzielone.