Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8 października 2008 r., sygn. I SA/Ol 234/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wiesława Pierechod, Sędziowie sędzia NSA Włodzimierz Kędzierski (spr.), sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Protokolant Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 8 października 2008r. sprawy ze skargi spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do klasyfikacji taryfowej, wymiaru należności celnych i podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Dnia "[...]"agent celny Spółki A w W., zgłosił w imieniu Spółki B w B., do procedury dopuszczenia do obrotu towar zadeklarowany jako węglowodory gazowe; skroplone; mieszanina propan-butan. Jednocześnie złożył wniosek o objęcie importowanego wyrobu akcyzowego procedurą zawieszenia poboru akcyzy.
Zgłoszenie celne dnia "[...]" zostało zarejestrowane jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 62 ust. 1 i 2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego.
Po przyjęciu zgłoszenia celnego przystąpiono do jego weryfikacji polegającej na kontroli zgłoszenia celnego i załączonych dokumentów (art. 68 Wspólnotowego Kodeksu Celnego).
Na podstawie dostarczonych przez stronę dokumentów organ ustalił wagę towaru na 98900 kg (deklarowano 98650 kg) oraz to, że towar; mieszanina propan-butan; zawiera 61,49% propanu. Wobec takiego udziału procentowego propanu w mieszaninie propan-butan, towar powinien zostać zaklasyfikowany do kodu CN 2711 12 97 00.
Zwiększenie ilości towaru skutkowało zwiększeniem wartości celnej towaru, a zmiana klasyfikacji taryfowej towaru spowodowała zmianę stawki cła z 0% na 0,7 %.
Decyzją z "[...]", Nr "[...]"Naczelnik Urzędu Celnego dokonał zmiany nieprawidłowych danych w zgłoszeniu celnym z "[...]" i określił kwotę cła, kwotę podatku akcyzowego i kwotę podatku od towarów i usług.
Decyzją z dnia "[...]"Nr "[...]", Dyrektor Izby Celnej uchylił decyzję organu pierwszej instancji w części dotyczącej określenia wartości celnej towaru, podstawy wymiaru cła, kwoty długu celnego, podstawy naliczenia podatku od towarów i usług VAT oraz kwoty podatku od towarów i usług VAT i dokonał określenia ww. elementów oraz dokonał zwrotu cła.