Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 lipca 2008 r., sygn. I SA/Ol 184/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński, Sędziowie sędzia NSA Włodzimierz Kędzierski (spr.), sędzia WSA Ryszard Maliszewski, Protokolant Lidia Wachowska, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 26 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" r. nr "[...]" w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do klasyfikacji taryfowej, wymiaru należności celnych oddala skargę.
Uzasadnienie
H. P. - agent celny Spółki A w W. w dniu "[...]" zgłosiła w imieniu firmy Spółki B w B., do procedury dopuszczenia do obrotu towar zadeklarowany jako węglowodory skroplone, mieszanina propan-butan.
Po przyjęciu zgłoszenia celnego, działając na podstawie art. 68 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, przystąpiono do weryfikacji zgłoszenia.
W trakcie dokonywania czynności kontrolnych powzięto wątpliwość co do prawidłowości zadeklarowanej klasyfikacji towarowej produktu.
Ze sprawozdania otrzymanego z laboratorium wynikało, że w pobranych próbkach wystąpił propan w ilości ponad 50%.
W związku z tym Naczelnik Urzędu Celnego w E. wydał w dniu "[...]" decyzję, którą dokonał zmian w zgłoszeniu celnym dotyczących między innymi opisu towaru, kodu towaru, stawki cła, kwoty cła, podstawy naliczenia podatku od towarów i usług oraz podatku VAT.
Zmiana klasyfikacji taryfowej towaru z CN 2711 19 00 00 na CN 2711 12 97 00 spowodowała zmianę stawki cła z 0% na 0,7 % i skutkowała wzrost kwoty cła.
Zwiększenie kwoty cła skutkowało zwiększeniem podstawy opodatkowania w imporcie towarów i prowadziło do zwiększenia kwoty podatku VAT.
Dyrektor Izby Celnej w O., po rozpoznaniu sprawy na skutek wniesionego przez Spółkę odwołania od decyzji organu pierwszej instancji, decyzją z dnia "[...]" utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w E.
W uzasadnieniu decyzji wywiódł, że stosownie do art. 20 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 z dnia 12.10.1992r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L nr 302 z 19.10.1992r., ze zm.) w przypadku powstania długu celnego wymagane zgodnie z prawem należności celne określone są na podstawie Taryfy Celnej Wspólnot Europejskich.