Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 października 2008 r., sygn. III SA/Łd 274/08
Dnia 23 października 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska, Sędziowie: Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska (spr.), Protokolant Referendarz Sądowy Robert Adamczewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2008 roku sprawy ze skargi W. K. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego 1/ oddala skargę 2/ przyznaje radcy prawnemu G. J., prowadzącemu Kancelarię Radcy Prawnego w Ł. przy [...], kwotę 292,80 (dwieście dziewięćdziesiąt dwa 80/100) złote, obejmującą podatek od towarów i usług oraz kwotę 17 (siedemnaście) złotych jako opłatę skarbową od pełnomocnictwa, łącznie kwotę 309,80 (trzysta dziewięć 80/100) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w postępowaniu sądowym skarżącemu W. K. i nakazuje wypłacić powyższą kwotę radcy prawnemu G. J. z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi
Uzasadnienie
Komendant Wojewódzki Policji w Ł. postanowieniem z dnia [...] roku, Nr [...] (znak: [...]), umorzył postępowanie odwoławcze wywołane wniesieniem zażalenia przez W. K. na postanowienie Komendanta Powiatowego Policji w P. z dnia [...] roku, Nr [...].
Jak wynika z dokumentów załączonych do akt administracyjnych, Komendant Powiatowy Policji w P. w dniu [...] roku wydał postanowienie o zastosowaniu środka egzekucyjnego prowadzącego do usunięcia zobowiązanego - W. K. z lokalu, w terminie do dnia 7 sierpnia 2007 roku, godz. 10:00. Jako podstawę prawną organ wskazał przepis art. 141 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t. j. Dz. U. z 2005 roku Nr 229, poz. 1954 ze zm.) oraz art. 123 Kodeksu postępowania administracyjnego. W uzasadnieniu organ wskazał, że W. K. zobowiązany był, na podstawie tytułu wykonawczego Nr [...] z dnia [...] roku do opróżnienia zajmowanego lokalu Nr [...] położonego w P. przy ul. G. [...], w terminie do 10 maja 2007 roku, który to termin został przedłużony do dnia 30 czerwca 2007 roku. Pomimo upływu terminu, lokal nie został opróżniony. Zgodnie z treścią art. 141 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, jeżeli egzekwowany jest obowiązek wydania nieruchomości albo opróżnienia lokalu mieszkalnego lub użytkowego albo innego pomieszczenia, stosuje się środek egzekucyjny prowadzący do odebrania zobowiązanemu nieruchomości lub usunięcia zobowiązanego z zajmowanego lokalu lub pomieszczenia, w celu wydania tej nieruchomości lub opróżnionego lokalu (pomieszczenia) wierzycielowi. Jak wskazał organ I instancji, w zaistniałym stanie faktycznym i prawnym niezbędnym było podjęcie czynności zmierzających do usunięcia W. K. i innym zamieszkałych w lokalu osób, w celu opróżnienia lokalu.