Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 października 2008 r., sygn. I SA/Gl 164/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka, Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.),, Sędzia NSA Anna Wiciak, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2008 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - interpretacja oddala skargę
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] nr [...] Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. stwierdził, że stanowisko przedstawione we wniosku pana K. K. z dnia 27 czerwca 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej określenia daty powstania przychodów z tytułu sprzedaży częściowo refundowanych wyrobów medycznych jest nieprawidłowe.
Uzasadniając rozstrzygnięcie podano, iż w przypadku sprzedaży dokonywanej klientom, którzy korzystają z refundacji NFZ oraz z dofinansowania różnych instytucji wspierających osoby niepełnosprawne ( PEFRON, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie), przychód ze sprzedaży artykułów ortopedycznych i sprzętu rehabilitacyjnego, w stosunku do których beneficjentem refundacji jest spółka a nie klient, powstaje w części w momencie wystawienia faktury w wysokości dokonanej na poczet faktury zapłaty, pomimo, że jej wystawienie następuje przed datą wydania towaru ( przychód nie może powstać później niż dzień wystawienia faktury ) oraz następnie w dacie otrzymania refundacji. Natomiast co do kosztów uzyskania przychodów, to w oparciu o obowiązujące przepisy prawa zdaniem organu podatkowego można stwierdzić, że koszty zakupu artykułów ortopedycznych i sprzętu rehabilitacyjnego poniesione przez spółkę będą stanowiły koszty uzyskania przychodów ( w wartości ustalonej według ceny zakupu ) w dacie powstania przychodu.
W zażaleniu na to postanowienie pan K. K., będący wspólnikiem spółki A Spółka jawna P. - K. wniósł o zmianę stanowiska organu podatkowego na następujące : obowiązek podatkowy od należności za wyrób medyczny, który jest sprzedawany pacjentom korzystającym z dofinansowania instytucji wspomagających powstaje z chwilą uregulowania całej należności ( wpływ środków na konto spółki z instytucji wspomagającej wraz z zatwierdzonym wnioskiem NFZ ).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right