Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 października 2008 r., sygn. II SA/Gd 464/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie: Sędzia NSA Jan Jędrkowiak (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Protokolant Starszy Referent Izabela Adamowicz po rozpoznaniu w dniu 15 października 2008 r. na rozprawie sprawy ze skargi Gminy na decyzję Wojewody z dnia 17 kwietnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie odszkodowania za nieruchomości przejęte pod drogi oddala skargę.

Uzasadnienie

Gmina Miasta wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na decyzję Wojewody z dnia 17 kwietnia 2008r. Nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Starosty, wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, z dnia 27 lutego 2008r. Nr [...], orzekającej o ustaleniu odszkodowania na rzecz I. K. w wysokości 187.912,00 zł, za przejętą z mocy prawa na własność Gminy nieruchomość, położoną w obrębie R., gm. W. k.m. 1, oznaczoną w ewidencji gruntów jako działki nr: [...], [...], [...], [...] o łącznej pow. 2.395 m2, objętą KW Nr 6412, prowadzoną przez Sąd Rejonowy w W. Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych w P..

Skarżąca Gmina domaga się uchylenia wskazanych powyżej decyzji zarzucając naruszenie art. 107 k.p.a. poprzez niewyjaśnienie w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji podstaw do uznania za miarodajną wycenę, co do której strona zgłosiła uzasadnione wątpliwości dotyczące naruszenia art. 77 k.p.a. poprzez niewyczerpaujące zebranie i rozpatrzenie materiału dowodowego, a w rezultacie naruszenie art. 7 i art. 11 k.p.a.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym ustalonym przez organ:

Decyzją Burmistrza Miasta z dnia 7 lutego 2000 r. Nr [...], na wniosek właścicielki Pani I. K., zatwierdzono projekt podziału nieruchomości położonej w obrębie T., gm. W., oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...], objętą KW Nr [...], prowadzoną przez Sąd Rejonowy w W., Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych w P.. Przedmiotowa działka podzielona została na działki nr: [...], [...], [...] i [...] o łącznej powierzchni 2.395 m2, które z mocy prawa przeszły na własność Gminy z dniem 22 lutego 2000 r. tj. z dniem, w którym w/w decyzja stała się ostateczna. Jak wynika z uzasadnienia decyzji organu I instancji wspomniane działki przeznaczone zostały pod drogi. Zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe - z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą z mocy prawa, odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. Przepis ten stosuje się odpowiednio przy wydzielaniu działek gruntu pod poszerzenie istniejących dróg publicznych. Stosownie do art. 98 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) za działki gruntu wydzielonych pod drogi publiczne przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem a właściwym organem. Jeżeli do takiego uzgodnienia nie dojdzie, na wniosek właściciela odszkodowanie ustala się i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00