Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 września 2008 r., sygn. IV SA/Po 80/08

1. Nie można [...] opierać decyzji na fakcie skazania, które uległo zatarciu przed jej wydaniem, gdyż jest to sprzeczne z art. 106 k.k.

2. Jeżeli z aktualnej informacji z Krajowego Rejestru Karnego wynika, że skazanie uległo zatarciu (nie widnieje w kartotece karnej), to wówczas organ obowiązany jest uznać je za niebyłe i wydać odpowiednie do tak ustalonego stanu faktycznego rozstrzygnięcie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Jerzy Stankowski /spr/ Sędziowie NSA Andrzej Zieliński WSA Maciej Dybowski Protokolant Sekr.sąd. Małgorzata Błoszyk po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 11 września 2008 r. sprawy ze skargi I. Ł. na decyzję W. Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w P. z dnia [...] stycznia 2008r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby, uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję nr [...] Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w P. z dnia [...] kwietnia 2004 r. /-/M. Dybowski /-/J. Stankowski /-/A. Zieliński

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2004 r. nr [...] Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w P., na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 3 i art. 43 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, zwolnił I.Ł ze służby w Państwowej Straży Pożarnej z dniem [...] kwietnia 2004 r. W uzasadnieniu stwierdził, że zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 4 ustawy strażaka zwalnia się ze służby w przypadku skazania przez sąd prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

W odwołaniu od decyzji I. Ł. wniósł o ponowne rozpatrzenie sprawy podając, że wyrok skazujący, stanowiący przyczynę zwolnienia, zapadł jeszcze w okresie pełnienia przez niego służby przygotowawczej w KM PSP w P. na stanowisku stażysty, a skazanie dotyczyło czynu popełnionego na przełomie lat 1996/1997. W momencie starania się o przyjęcie do PSP, jak również w momencie mianowania, nie toczyło się wobec niego żadne postępowanie karne. Od chwili skazania do zwolnienia ze służby z dniem [...] kwietnia 2004 r. był kolejno mianowany na stanowiska młodszego ratownika, ratownika i starszego ratownika. Dnia [...] grudnia 2001 r. został mianowany na stałe decyzją Komendanta Miejskiego PSP w P. W okresie od popełnienia przestępstwa nie naruszał porządku prawnego, założył rodzinę, cieszył się dobrą opinią w miejscu zamieszkania i pełnienia służby. Szkodę wyrządzoną przestępstwem naprawił, a karalność czynu za który został skazany uległa przedawnieniu w 2002 r. (termin zatarcia skazania przypada na [...] listopada 2004 r.). Skarżący dodał, że fakt zwolnienia ze służby stanowi realne zagrożenie dla bytu materialnego jego rodziny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00